6 июля, 2024 2:34
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Коломойський отримав дешеву електроенергію від держкомпанії та використав її для майнінгу криптовалюти – ЗМІ

Журналісти стверджують, що Запорізький завод феросплавів цього року завіз обладнання для майнінгу криптовалюти із Грузії та Китаю і отримував дешеву електроенергію від фірми «Юнайтед Енерджі».

«Перед тим як на завод почали завозити обладнання, у грудні 2020 року відбувся аукціон, на який відокремлений підрозділ НАЕК «Енергоатом» – «Енергоатом-трейдинг» – виставив великий обсяг електроенергії. Більшу його частину зі знижкою придбав трейдер з орбіти олігарха – «Юнайтед Енерджі». Замість початкової вартості в 1,4 грн, одна кВт-год обійшлася приватній компанії в 1,15 грн. Таким чином, державний «Енергоатом» міг недоотримати майже 3 млрд грн із запланованих, ідеться в розслідуванні. За даними аналітиків енергоринку, які стежать за подібними аукціонами, правила аукціону були прописані таким чином, що унеможливлювали конкуренцію», – повідомили «Схеми».

За інформацією авторів розслідування, цей аукціон і раніші торги вивчають детективи Національного антикорупційного бюро.

«Загалом, за версією слідства, під час продажу електроенергії державний «Енергоатом» міг недоотримати доходів на загальну суму понад 4,35 млрд грн – через поступки в ціні фірмі-трейдеру Коломойського. Те, що «Юнайтед-Енерджі» купувала електроенергію задешево (зокрема, у вересні 2020-го), через що «Енергоатом» міг недоотримати прибуток – підтверджує також проміжний акт ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства, який провела Державна аудиторська служба в цьому році та який опинився в розпорядженні журналістів», – написано в матеріалі.

Водночас в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін у коментарі журналістам сказав, що «там нічого такого, про що ви зараз натякаєте, не було. Там все було зроблено так, як потрібно було зробити». Він наголосив, що в цій ситуації «будуть висновки відповідних органів».

«За даними співрозмовників «Схем», представників неформальної бізнес-групи «Приват» також неодноразово бачили в «Енергоатомі» напередодні аукціонів із продажу електроенергії структурам з орбіти Ігоря Коломойського. Журналісти підрахували: якщо взяти все завезене із Грузії та Китаю обладнання, ввімкнути його цілодобово на всю потужність, то це може принести запорізькому заводу близько 80 біткоінів на місяць. Зараз це (станом на 8 грудня 2021 року) – понад $4 млн», – зазначили «Схеми».

Керівник Запорізького заводу феросплавів не заперечував, що на підприємстві організовано майнінг, і сказав, що це потрібно, «щоб мати можливість заробляти гроші» і мати прибуток, коли не реалізовують основну продукцію. Він повідомив, що обладнання вже встановлено, але ще не налаштоване для роботи. На уточнення щодо дешевої електроенергії Кравченко відповів: «У нас її немає».

«Водночас журналісти наводять дані від джерел у податковій службі – за якою ціною завод купував електроенергію цьогоріч, головно через трейдера з орбіти Коломойського. Наприклад, із січня по червень – трохи більше ніж за 1 гривню за одну кВт-год. У жовтні – близько 2 грн за 1 кВт-год. Із проханням про коментар журналісти звернулися до Ігоря Коломойського. Говорити на цю тему він відмовився», – написано в розслідуванні.

Журналісти роблять висновок, що державна компанія продає дешеву електроенергію приватному трейдеру «з орбіти олігарха», трейдер постачає цю енергію на завод і там рахунок майнінгу криптовалюти має можливість отримати прибуток.

«Але завод, який відносять до сфери впливу Коломойського, не платитиме із цього податків у казну – через неврегульовані законодавчі правила. Принаймні поки що», – заявили автори.

Контекст:

Коломойський входить до рейтингу 100 найбагатших людей України журналу «Forbes Україна», оприлюдненого у травні. Активи бізнесмена оцінили в $1,8 млрд, він посідає четверте місце у списку.

Проверьте

Більшість українців заявили, що у 2021 році їхній фінансовий стан погіршився – опитування

27% громадян стверджують, що їхній добробут цього року значно погіршився, а 25% сказали, що радше …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *