Він наголошує, що, виявивши ознаки підозрілих грошей – великі перекази з високоризикових юрисдикцій, – банк міг відмовити у переказі або навіть усунути клієнта, але не зробив цього.
«Міністерство юстиції [США] веде розслідування щодо Коломойського та інших стосовно того, що, за твердженням прокуратури, було масштабною схемою з крадіжки мільйонів доларів з найбільшого банку України (ідеться про «ПриватБанк». – «ГОРДОН») і переказ грошей у США для придбання сталеливарних заводів і хмарочосів», – ідеться у матеріалі.
Автор зазначив, що нещодавно розкриті протоколи федерального суду свідчать, що банки США переказали набагато більше грошей, ніж повідомляв уряд США, – мільярди доларів – для компаній, що перебували «під контролем впливового посередника», за схемами, яких не перевіряли протягом майже 10 років.
Газета Pittsburgh Post-Gazette витратила більше ніж рік на вивчення тисяч записів, зокрема внутрішніх банківських документів та раніше закритих судових протоколів, та провела десятки інтерв’ю на тему відмивання грошей у сталеливарній промисловості США.
«Але нові звіти, які опублікував минулого місяця федеральний суд у Нью-Йорку, дають безпрецедентний погляд на суму грошей, пов’язану з олігархом, яку переміщали країною, зокрема тисячі трансакцій, які провів Deutsche Bank, найбільший банк Німеччини зі значним американським підрозділом«, – пише Саллах.
Він нагадує, що згідно із заявою міністерства юстиції США, у боротьбі уряду з відмиванням грошей банки «мають бути на передовій лінії оборони», попереджаючи уряд, коли він виявляє підозрілі схеми, і в деяких випадках відмовляючи у трансакціях.
«Але записи свідчать, що рік за роком перекази тривали, водночас прокуратура стверджує, що пан Коломойський організував схему, яка мало не збанкрутувала найбільшу фінансову установу України та ввела економіку країни в рецесію. Одного з найбагатших людей України, 59-річного олігарха обвинувачують у створенні підставних компаній, виведенні грошей через нерухомість у США і, зрештою, залишенні після себе забитих будівель, зруйнованих сталеливарних заводів і мільйонів несплачених податків на нерухомість, свідчать судові протоколи», – ідеться у матеріалі.
Журналіст нагадав, що менеджери Коломойського закрили Warren Steel в Огайо в 2016 році, заборгувавши мільйони з податків на нерухомість, комунальних платежів та витратних матеріалів.
«Пан Коломойський, якому торік Держдепартамент заборонив в’їзд до Сполучених Штатів через корупцію, не відповів на неодноразові прохання про інтерв’ю. Його адвокат Майкл Дж. Салліван не відповів на телефонні повідомлення», – підкреслив Саллах.
Із нових записів незрозумілою є загальна сума грошей, що пройшла через Сполучені Штати, тому що Коломойський та інші особи переміщали кошти між своїми компаніями «в запаморочливій серії трансакцій», пише він.
«Але сама кількість трансферів – 5222 протягом восьми років – між компаніями, пов’язаними з олігархом, мала спонукати Deutsche Bank та інші банки припинити трансакції, сказав Поль Пеллетьє, колишній старший федеральний прокурор, який очолював підрозділ міністерства юстиції з боротьби з шахрайством», – наголосив автор статті.
За його даними, прокуратура виявила щонайменше дев’ять компаній, які могли використовувати для відмивання сотень мільйонів доларів.
«Deutsche Bank, який вже давно має штаб-квартиру у США в Нью-Йорку, відмовився відповідати на запитання Post-Gazette, заявивши в електронному листі, що банку за законом не дозволено говорити про своїх клієнтів і рішення щодо внутрішньої безпеки», – додав журналіст.