24 марта, 2022 14:22

Кравчук: Єльцин казав, що ядерну зброю з України має бути вивезено в Росію безкоштовно. Але ми на це не пішли

У 1990-ті роки, коли вели переговори про відмову України від ядерної зброї, її безкоштовного вивезення в Росію домагався перший президент РФ Борис Єльцин.

Про це в авторській програмі «БАЦМАН» головної редакторки інтернет-видання «ГОРДОН» Олесі Бацман повідомив перший президент України Леонід Кравчук.

«Я нещодавно видав книгу «На перехрестях української історії». Там є цілий розділ про ядерне озброєння. Ось там є про обмін телефонними розмовами: Єльцин, Кравчук, [колишні президенти США Білл] Клінтон, [Джордж] Буш… Коротше кажучи, усіх, хто брав участь у розв’язанні цього важливого і складного завдання. Єльцин прямо говорив, що ядерну зброю з України має бути вивезено в Росію безкоштовно. Але ми на це не пішли», – сказав перший президент України.

Він зазначив, що тоді «зробили відповідні кроки і змусили Росію» не доларами, а тепловидільними елементами для атомних електростанцій платити за ядерні боєголовки.

«А США виділили нам всього-на-всього $700 млн. Хоча всі боєголовки коштували… Я вже говорив: кожна шахта – мільярд. А таких шахт було 176», – підкреслив Кравчук.

Він розповів, що на переговорах «було прямо заявлено», що Україна зобов’язана вивезти ядерну зброю саме в Росію.

«Нам говорили: «Ви зобов’язані вивезти з України ядерну зброю. Інакше будуть санкції, і не тільки економічні». Так було дослівно сказано. Не було «хочете – не хочете», – пояснив Кравчук.

Кравчук: Я би сказав Путіну: «Я зробив висновок, що вам подобається смерть людей. Раджу вам змінити свої погляди або піти». Читайте повну версію інтерв’ю

4 грудня 1994 року між Україною, США, РФ та Великобританією було підписано Будапештський меморандум, який гарантував Україні територіальну цілісність і безпеку в обмін на відмову від ядерного арсеналу.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *