«Відомо, що Китай видає кредити лише під державні гарантії. І в разі порушення умов кредитного договору вимагає передати в його власність об’єкти державної власності або землю. Окрім того, змушує використовувати китайські товари та фахівців під час реалізації проєкту, на який видано кредит», – зазначила вона.
Лідерка партії «УДАР Віталія Кличка» у Львівській області нагадала, що Україна вже має негативний досвід співпраці з Китаєм. Зокрема, Житомирську окружну дорогу, яку мала побудувати китайська компанія Sinohydro Corporation Ltd, досі недобудовано.
«Укравтодор» ініціював розірвання договору підряду за порушення умов договору і строків робіт, прокуратура відкрила кілька кримінальних справ стосовно цього об’єкта, зазначила вона. Схожа ситуація склалася в Чорногорії, яка отримала від Китаю кредит на будівництво нової магістралі на умовах залучення до будівництва китайських компаній. У підсумку вона також дістала проблемний об’єкт, а до того ж змушена була просити кредит у ЄС, щоб повернути Китаю борг, написала Юринець.
Українська сторона має чітко усвідомлювати ті серйозні ризики і загрози, які становлять такі домовленості, заявила політикиня і підкреслила, що Україна має відстоювати насамперед власні економічні інтереси, уникаючи кабальних кредитних умов. Вона закликала не забувати, що у Китаю давні дружні відносини з Росією, і фінансова залежність України від Китаю може стати початком «розвороту на Схід», а це загроза для безпеки і європейського курсу нашої держави.
«Україна не має права міняти європейську перспективу на китайські кредити. Державна влада має завжди пам’ятати про європейський вибір, за який українці заплатили кров’ю, та не підміняти глобальні національні інтереси короткостроковою вигодою. За все це доведеться дорого платити пізніше», – зазначила Оксана Юринець.
https://www.facebook.com/oksana.yurynets/posts/4492823160780916
Контекст:
30 червня Україна і Китай підписали міжурядову угоду про співпрацю в галузі будівництва інфраструктури. Документ передбачає залучення компаній і фінансових установ Китаю до будівництва в Україні об’єктів залізничного транспорту, портів і аеропортів, комунікацій і розвитку інших проєктів.
13 липня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою КНР Сі Цзіньпіном, під час якої йшлося про залучення китайської сторони до реалізації інфраструктурних проєктів у межах програми «Велике будівництво».