Юридичним супроводом справи займалися адвокати АТ Greco, вони орієнтувалися на західну концепцію, де інститут class-actions (колективних позовів) дуже розвинений, повідомили вони виданню. Причому на Заході, за їхніми словами, саме громадські організації найчастіше стають ініціаторами таких процесів.
«Об’єднання постраждалих у громадську організацію і подання позову від такої організації є найбільш ефективним способом захисту прав великої однорідної групи осіб. В іншому випадку кожен потерпілий мав би подавати окремий позов або приєднуватися як третя особа до нашого позову, що створювало б додаткові труднощі», – пояснила адвокатка АТ Greco Олена Лоленко.
Позов до суду подали влітку 2018 року. Через апеляційні скарги відповідачів справа п’ять разів була на розгляді в апеляційному суді і тричі – у Верховному Суді.
«У результаті з частиною відповідачів було укладено мирову угоду за принципом ex gratia (добровільна виплата без юридичної відповідальності. – «ГОРДОН»), і люди вже отримали компенсації. Загальна сума компенсації склала приблизно 22 млн грн. Понад 2000 осіб отримали приблизно по 10 тис. грн. Звичайно, можна було б розраховувати і на більше, але все могло затягнутися ще на кілька років без будь-яких гарантій перемоги, адже суд є суд. І васильківці одноголосно підтримали рішення, що мирова угода є більш раціональним варіантом у цій ситуації», – розповів Олег Верник.
Контекст:
2015 року на нафтобазі компанії «БРСМ-Нафта» в селі Крячки Васильківського району Київської області сталася сильна пожежа. Вона почалася 8 червня і тривала понад тиждень. Унаслідок трагедії загинуло шестеро людей.
Після пожежі територія навколо об’єкта була заражена бензопіреном та іншими токсичними речовинами, що негативно впливали на здоров’я людей, які жили поряд, повідомляли юристи.
Міліція затримала директора і головного інженера нафтобази. За даними МВС, пожежа виникла під час нелегального змішування нафтопродуктів і присадок, але співробітники компанії боялися, що їхню незаконну діяльність викриють, тому півтори години не викликали рятувальників.
Голова Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін оцінив збитки держави від пожежі приблизно в 50 млн грн.
Компанію «БРСМ-Нафта» пов’язували з ексміністром енергетики та вугільної промисловості України Едуардом Ставицьким.