16 мая, 2024 11:11
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Маніпуляції трейдерів загрожують подальшій роботі ТЕС – заяви "Центренерго" і ДТЕК

«Суттєво ускладнили ситуацію в енергетиці та довели її до загрозливої останні тенденції, пов’язані із ціновими маніпуляціями трейдерів-спекулянтів на «ринку на добу наперед» (РДН), а також бездіяльність у цьому питанні НКРЕКП як регулятора ринку. Зокрема, ряд трейдерів-спекулянтів продовжували скуповувати на ринку електроенергію, не маючи при цьому контрактів із кінцевими споживачами», – ідеться в повідомленні «ДТЕК Енерго».

Через ситуацію на ринку теплові станції ризикують не підготуватися до опалювального сезону, для якого потрібно закупити паливо та відремонтувати обладнання, підкреслили в компанії.

За даними ДТЕК, маніпуляції на ринку призвели до істотного зниження ціни на РДН – ціни опустилися з 1362 грн/МВт-год у червні до 765 грн/МВт-год за сім днів липня. 3 липня ціна знижувалася до 378 грн/МВт-год. Водночас собівартість виробництва електроенергії теплових станцій становить приблизно 1550–1600 грн/МВт-год, і в підсумку в липні станції «ДТЕК Енерго» зазнають майже 40 млн грн збитків щодня.

«Такі дисбаланси, нестабільність та ручне управління ціноутворенням у галузі, що ми спостерігаємо останнім часом, загрожують тим, що прогнозний збиток ТЕЦ та ТЕС за підсумками 2021 року при відсутності змін у ринкових умовах складе, за різними підрахунками, приблизно -13,6 млрд грн за операційною діяльністю», – підрахували у «ДТЕК Енерго».

У «Центренерго» вважають, що підведення трейдерів на ринку загрожує національній безпеці України.

«Наша компанія вважає, що такі дії контрагентів є загрозою для національної безпеки країни, такі дії приведуть до зриву підготовки до осінньо-зимового періоду 2021–2022 років та соціального вибуху з боку шахтарів, у яких з’явиться заборгованість по заробітній платі», – ідеться в повідомленні.

Компанії закликали НКРЕКП і Міненерго терміново втрутитися в ситуацію, інакше вони не зможуть працювати.

«Як результат: коли теплова генерація не зможе забезпечувати виробництва електроенергії, єдиним варіантом залишиться відкриття імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. Використання російської та білоруської електроенергії – це пряма загроза енергобезпеці України», – ідеться в заяві.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=337088928053474&id=103642198064816

6 липня ще один оператор ТЕС – компанія «Донбасенерго» – повідомив про «дефолтний» статус через неможливість оплачувати послуги системного оператора. Компанія повністю припинила виробництво електроенергії.

«Собівартість електроенергії за такого рівня ціни не покривається жодною генерацією, тим більше тепловою, яка щодня постачає в систему від 2,7 до 5,6 ГВт електроенергії. Усі виробники наразі зазнають катастрофічних збитків, особливо в умовах зростання ціни на паливо», – ідеться в повідомленні компанії.

Контекст:

Електроенергію на оптовому ринку продавали по 37,7 коп./КВт-год, про це свідчать дані «Оператора ринку», опубліковані в Telegram. «РБК-Україна» писало, що це найнижча ціна, яку було зафіксовано на ринку.

2 липня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оприлюднила заяву, в якій повідомила, що на оптовому ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) різко знизилася ціна через зсув попиту на ринок прямих двосторонніх договорів. НКРЕКП зазначила, що це пов’язано з «надмірною владою окремих гравців». «РБК-Україна» пише, що виробники електроенергії збільшили обсяг продажів за двосторонніми договорами через цінові махінації трейдерів на РДН.

НКРЕКП не прийняла плану Міненерго з припинення махінацій на ринку електроенергії і запропонувала свої заходи, які не дали ефекту, ідеться в заяві державної компанії «Енергоатом», опублікованій 3 червня на офіційному сайті.

«Главком» писав, що у травні ціна на оптовому ринку електроенергії опустилася до рекордно низького на той момент значення – в окремі дні ціни падали до 43–44 коп./КВт-год.

«Причиною стали махінації групи трейдерів. НКРЕКП офіційно визнала махінації лише 2 червня під тиском Міністерства енергетики. Однак комісія офіційно відмовилася змінювати правила роботи ринку для припинення таких махінацій, обмежившись наміром у ручному режимі слідувати за трейдерами. Усі пропозиції Міністерства енергетики комісією були проігноровані», – зазначало видання.

Проверьте

У Росії оцінили втрати через відмову світу від вуглеводнів

Чубайс нагадав, що Європейський союз заявив про намір досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Цього …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *