30 мая, 2024 12:40
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Міністр аграрної політики України пояснив, чому імпортні продукти дешевші за українські

На запитання, чому імпортні продукти, наприклад турецькі помідори, дешевші за українські, міністр пояснив, що земельну реформу в Туреччині провели 20 років тому.

«Створили право власності на землю, держава дала програму фінансування на розвиток овочівництва, виробництва ягід, тепличного господарства. Президент Реджеп Ердоган визначив одну з національних стратегій 2030 так – Туреччина як продовольчий супермаркет. Банки (насамперед держбанки) дали пріоритетне фінансування фермерам», – сказав він.

Міністр додав, що Туреччина також заохочувала формування промислових теплиць і створила умови, за яких турки змогли створити один експортний пул, із яким зручно працювати іншим країнам, Україна ж тільки нещодавно ухвалила закон, що дає змогу розвивати сільськогосподарські кооперативи.

«Чому українська продукція дорога? Тому що фермер працює на своїй невеликій ділянці землі й виробляє гарну продукцію. Але одна справа, коли 20 фермерів працюють спільно у промислових масштабах, а інше – коли у тебе своє невелике господарство, яке обробляєш власними силами, і ніхто тебе не підтримує, ти ні з ким не об’єднаний. Крім того, супермаркети ставлять націнки на свій розсуд, захочуть – 20–30%. Плюс вимагають заплатити, щоб на полицю потрапити. У Туреччини ж є щодо цього жорсткі правила», – зазначив він.

У тваринництві сталася схожа ситуація – сфера деградувала, тому що не було державної підтримки, пояснив міністр.

За словами Лещенка, зараз влада намагається змінити цю ситуацію.

«Законопроект про внутрішню торгівлю зареєстровано у Верховній Раді. Кооперацію ухвалили, право власності на землю дали. На 2022 рік держпідтримку виробників очікуємо не менше ніж 1% ВВП країни, хочемо у 2,5 раза збільшити підтримку промислового тепличного господарства», – стверджує він.

Крім того, у разі оновлення Угоди про асоціацію з ЄС Україна має намір захистити свого виробника, тому що зараз, зазначив Лещенко, є недобросовісна конкуренція.

Міністр аграрної політики Лещенко: Коли підписували Угоду про асоціацію з ЄС, ніхто не подумав про захист національного виробника. Читайте повний текст інтерв’ю

Контекст:

У грудні 2020 року Верховна Рада знизила для аграріїв-виробників сировини ставку ПДВ із 20% до 14%, президент підписав закон у лютому 2021 року.

Також аграрії отримали майже 1 млрд грн на компенсації в разі купівлі техніки, а ще вони – найактивніші учасники урядової програми дешевих кредитів, відзвітували в українських банках, писав у червні «Главком».

За даними Держслужби статистики, соняшникова олія українського виробництва на внутрішньому ринку за рік подорожчала на 64%, цукор – на 68%, яйця – на 34%, хліб – на 17%, м’ясо – на 10,5%, звернуло увагу видання. Також «Главком» підкреслює, що за підсумками 2020 року доходи українських сімей зросли тільки на 2,6%.

У 2020 році агропідприємства України збільшили свій прибуток у півтора раза, до 58,5 млрд грн, про це писало в лютому 2021 року агентство УНІАН із посиланням на пресслужбу Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки». Водночас саме виробництво сільгосппродукції скоротилося на 14%. Експерти зазначали, що зростання прибутку спричинене суто подорожчанням агропродукції.

У серпні 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що аграрна галузь у країні почала активно відновлюватися.

Проверьте

"Укрзалізниця" наразі у критичному стані через корупцію й невігластво топменеджменту – звіт тимчасової слідчої комісії ВР

«Стан, у якому опинилося державне підприємство «Укрзалізниця», уже не дозволяє їй у повній мірі виконувати …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *