Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив в ефірі «1+1» 2 липня, що заява голови Національного банку України Якова Смолія про відставку зірвала для України «трансакцію десятиліття».
2 липня Україна скасувала угоду з випуску нових 12-річних єврооблігацій на $1,75 млрд із погашенням у 2021–2022 роках.
«Так, дійсно, вчора відбулася одна непересічна подія, вона була трошки шоковою і зірвала нам трансакцію десятиріччя. Я не побоюся цього слова. Тому що прибутковість, із якою ми могли вчора запозичити,останній раз була у 2007–2011 роках «, – заявив міністр.
Ведуча уточнила в Марченка, чи був Смолій гарантом цієї трансакції.
«Ні, звичайно. Просто для всього фінансового світу зміна головного банкіра країни є подією неординарною і викликає багато запитань. Ми вимушені були припинити розміщення, і сьогодні зранку воно було скасоване. Це було вимушене рішення», – підкреслив глава відомства.
Водночас він запевнив, що жодних підстав для паніки у зв’язку із заявою Смолія немає.
«У нас усе в порядку. У нас є макроекономічна стабільність. У нас виконується бюджет. Ми пройшли пікову кризову ситуацію. У нас, наприклад, план надходжень податкової збільшено на 6 млрд грн. Тобто ми говоримо про те, що схеми з ПДВ, які працювали в попередні місяці, вже не працюють. Я з оптимізмом і впевненістю дивлюся в майбутнє. І немає підстав на сьогоднішній день очікувати, що зміна будь-кого у керівництві уряду або будь-якої державної інституції може вплинути або розхитати якимось чином ситуацію», – сказав міністр.
1 липня Смолій подав президенту Володимирові Зеленському заяву про звільнення за власним бажанням, аргументувавши її систематичним політичним тиском на НБУ.
У правлінні регулятора заявили, що вважають «своїм обов’язком наразі продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку».
Забезпечення незалежності НБУ є безумовним пріоритетом глави держави, запевнили в Офісі президента.
2 липня Зеленський подав до Верховної Ради проєкт постанови про відставку голови Нацбанку. Комітет із питань фінансів, податкової та митної політики підтримав постанову. За даними ЗМІ, голосування за звільнення Смолія може відбутися 3 липня.
За даними LIGA.net, Смолій ухвалив рішення написати заяву про відставку після засідання Національної ради реформ 30 червня, на якому в нього стався конфлікт із Зеленським щодо програми дешевих кредитів «5–7–9%». Про старт цієї програми уряд оголосив у лютому. Держава зобов’язалася компенсувати частину кредитної ставки, щоб бізнесмен міг отримати інвестиційний кредит під 5%, 7% або 9%. Ставка залежить від кількості робочих місць, які створює підприємець.