Міжнародні аудиторські компанії та українські державні науково-дослідні інститути підтвердили справедливість та обґрунтованість застосування формули «Роттердам плюс» для визначення ціни на українське вугілля. Про це повідомила адвокатка Наталія Дргваль в інтерв’ю виданню «Обозреватель».
«Сторона захисту підготувала низку експертиз і досліджень, як міжнародних, так і українських фахівців, які б підтверджували справедливість і обґрунтованість використання «формули» в Україні, а також правомірність включення транспортних витрат у розрахунок ціни вугілля», – повідомила вона.
Такі висновки ґрунтуються на дослідженнях IHS CERA (провідний у світі консультант щодо ринків палива), EURACOAL (Європейська асоціація кам’яного і бурого вугілля), Ernst&Young та KPMG (найбільші світові аудиторські компанії), сказала юристка.
«Висновки про обґрунтованість застосування формули в Україні надані чотирма українськими державними науково-дослідними інститутами судової експертизи та приватними судовими експертами», – додала адвокатка.
Водночас, за словами Дрігваль, єдина експертиза, яку слідство долучило до справи, – це виснововк певного експерта, який підтвердив арифметичну коректність розрахунків спеціаліста НАБУ. Зі свого боку, фахівець НАБУ виконав розрахунки на підставі власного помилкового припущення, що включення витрат на транспортування у формулі було незаконним.
Дрігваль також зазначила, що одна з експертиз, яку для Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) виконував Київський науково-дослідний інститут судових експертиз, підтвердила економічну обґрунтованість формули та відсутність від неї збитків, але САП вирішила не брати її до уваги.
Наприкінці червня голова САП Назар Холодницький повідомив, що у прокуратури ще немає експертиз та висновків експертів для передання справи «Роттердам плюс» у суд.
Формула «Роттердам плюс» діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.
10 липня за дорученням Офісу президента України та за посередництва Міністерства енергетики державна компанія «Центренерго» уклала контракт на придбання українського вугілля за ціною імпортного паритету, розрахованою за формулою «Роттердам плюс».
Ціну газу для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою «Амстердам плюс». Уряд Олексія Гончарука запровадив, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі з МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доправки газу з Нідерландів – біржа TTF.