29 марта, 2022 1:30

Модель стимулювальних тарифів, яку сьогодні запропонувала НКРЕКП, закладає величезні корупційні ризики – нардепка Буймістер

Народна депутатка від «Слуги народу» Людмила Буймістер порівняла модель стимулювальних тарифів, запропоновану Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, із методами часів експрем’єра України Миколи Азарова. Про це політикиня заявила в ефірі «Україна 24», відео вона опублікувала у своєму Facebook.

«Модель стимулювальних тарифів НКРЕКП, яку сьогодні запропонував регулятор, – це де-факто повернення в часи Азарова, коли пропонувалося ділити активи якимось штучним ручним чином на «стару» і «нову» базу. Це закладає величезні корупційні ризики. Регулятор буде в ручному режимі за власним розумінням регулювати цей тариф. Коли на це дивляться західні інвестори, вони просто не розуміють, як їм побудувати модель розрахунків і як під це можна брати на себе якісь зобов’язання за кредитами чи залучати кошти з інших джерел«, – сказала Буймістер.

Вона додала, що в операторів системи розподілу немає коштів на інвестиції в мережі, тому їх зношування становить більше ніж 80%, а втрати – до 30%, й Україна посідає останнє місце в Європі за якістю електропостачання. Формування тарифу за принципом «Cost +» ускладнює ситуацію, вважає політикиня.

«Це операційні витрати та поточні ремонти. Вони закладені у тариф. Більше в тариф не закладається нічого. І це навіть не дає можливості залучити за нормальними ставками банківське фінансування, аби вкласти і побудувати нові мережі», – зазначила вона.

Європейський підхід до формування тарифів на розподіл електроенергії, який базується на середньозваженій вартості капіталу, дасть можливість обленерго залучати інвестиції та кредити для ремонту й будівництва мереж, а також впроваджувати енергозберігальні технології, вважає Буймістер.

https://www.facebook.com/milabst/videos/10163847564505111/

Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямовано на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.

За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не запровадили.

Міністерство розвитку економіки, Міністерство енергетики та низка учасників ринку електроенергії заявили, що не згодні із запропонованою НКРЕКП методологією впровадження RAB-тарифу. Зокрема, ідеться про розділення баз активів обленерго та нарахування на них різних ставок повернення інвестицій: 1% на «стару» базу та 15% на «нову». Також питання викликало рішення про повернення інвестованих коштів на третій рік після вкладу, писало видання «Сегодня».

Європейська бізнес-асоціація запропонувала спиратися на досвід країн, які успішно впровадили RAB-тариф: не розділяти базу активів на «стару» й «нову» і нараховувати ставку повернення інвестицій на рівні середньозваженої вартості капіталу.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *