У Нацбанку зазначили, що до кінця минулого року зростання споживчих цін сповільнилося з пікових 11% у вересні до 10% у грудні. Водночас якнайшвидшому уповільненню інфляції завадило, зокрема, зростання світових цін на енергоносії. Це спричинило зростання базової інфляції до 7,9% на кінець року.
«У 2022 році інфляція сповільниться, але повернеться до цілі 5% лише у 2023 році», – ідеться у повідомленні.
У НБУ наголосили, що за погіршення прогнозу на цей рік враховували низку проінфляційних факторів. Зокрема, у регуляторі вважають, що світові ціни на енергоносії залишатимуться вищими, ніж очікували раніше. Це не лише впливатиме на виробничі витрати бізнесу, а й вимагатиме поступової корекції тарифів на житлово-комунальні послуги.
«Окрім того, погіршення інформаційного фону на тлі геополітичного напруження наприкінці минулого року позначилося на настроях різних груп економічних суб’єктів і спричинило девальваційний тиск на гривню. Це у найближчі місяці формуватиме додатковий ціновий тиск через курсовий канал і канал очікувань», – зазначили у Нацбанку.
Водночас у НБУ додали, що поступовому зниженню інфляції сприятимуть посилення монетарної політики регулятора, корекція світових цін на сировинні товари і вплив рекордних минулорічних урожаїв.
Контекст:
У січні 2021 року Нацбанк прогнозував, що у річному вимірі інфляція в Україні буде на рівні 7%, у квітні погіршив прогноз до 8%.
Торік у листопаді у Нацбанку прогнозували, що до кінця 2021-го «інфляція сповільниться до однозначного рівня», а у 2022 році поступово знизиться до мети 5%.
Уряд очікує, що інфляція в Україні повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 процентний пункт до 2023 року.