Зміни в закон «Про споживче кредитування» передбачають, що для реєстрації колекторської компанії потрібно додати документ, який підтверджує оплату за розгляд пакета документів, уточнили у НБУ.
Нацбанк вводить реєстрацію колекторських компаній зі встановленням тарифу, оскільки саме він є регулятором колекторських компаній. Рішення про перегляд тарифів набуде чинності із 14 липня цього року, попередив банк.
Контекст:
Нацбанк України відповідає за роботу колекторських компаній із 1 липня 2020 року. Президент країни Володимир Зеленський 7 квітня цього року підписав закон про посилення відповідальності колекторів – він забороняє погрожувати боржникам і шантажувати їх.
Відповідно до ухваленого закону, банки й фінансові установи мають повідомляти клієнтам про залучення колекторів після протермінування платежів на етапі підписання договору про надання кредитних коштів.
У документі прописано перелік способів етичної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг та обмеження максимальної частоти взаємодії. Зокрема, забороняють вводити в оману про розмір боргу й наслідки невиконання договору. Боржнику не дозволено телефонувати вночі з 20.00 до 8.00 з невідомого номера.
Відповідно до закону, із 14 липня 2021 року НБУ штрафуватиме банки за неетичну поведінку щодо боржників.
Крім цього, 12 грудня 2019 року Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт №2133 «Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності». Проєкт закону готують до другого читання.