У НБУ зазначили, що рішення «узгоджується зі зниженням інфляції до цілі 5% наприкінці наступного року, відповідно до базового сценарію оновленого макроекономічного прогнозу».
«У вересні зростання споживчих цін прискорилося до 11% у річному вимірі. Інфляцію і далі підживлювала низка зовнішніх та внутрішніх чинників. Ціни на світових товарних ринках залишалися на високому рівні. […] Інфляційні очікування також залишалися високими. Водночас сприятлива ситуація на валютному ринку гальмувала зростання цін», – пояснив регулятор.
У Нацбанку зберегли прогноз інфляції у 2021 році на рівні 9,6%.
«За оцінками Національного банку, пік зростання споживчих цін припадає саме на вересень – жовтень цього року. Надалі інфляційний тренд розвернеться. Інфляція сповільнюватиметься завдяки вичерпанню ефектів низької бази порівняння, збереженню сприятливої ситуації на валютному ринку і високому врожаю сільськогосподарських культур», – прогнозує регулятор.
Контекст:
У квітні 2019 року Нацбанк уперше за два роки знизив ставку – з 18% до 17,5%, потім у липні він знизив її до 17%, у вересні – до 16,5%, у жовтні – до 15,5%, у грудні – до 13,5%. У січні 2020 року облікову ставку знизили до 11%, у березні – до 10%, у квітні – до 8%.
11 червня Нацбанк знизив облікову ставку до історичного мінімуму – 6%.
4 березня 2021 року НБУ вирішив підвищити облікову ставку до 6,5%, 15 квітня – до 7,5%, 22 липня – до 8%, 9 вересня – до 8,5%.
Облікова ставка визначає норму відсотка, що стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. За допомогою облікової ставки регулятор впливає на інфляцію.