30 марта, 2022 20:04

"Нафтогаз" у червні продавав газ для промислових споживачів за цінами, нижчими за ринкові – ЗМІ

НАК «Нафтогаз України», імовірно, продає газ для промислових споживачів за заниженими цінами, унаслідок чого українські газовидобувні компанії зазнають збитків. Про це йдеться в матеріалі «Цензор.НЕТ», опублікованому 19 серпня.

«У групі «Нафтогаз» іще 2018 року створено два газові трейдері. Перший – оптовий постачальник «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (ЦПК «Трейдинг»). Друга – роздрібний постачальник для кінцевих споживачів «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (ДК «Нафтогаз»). Планували, що ЦПК «Трейдинг» має продавати газ у великих обсягах, переважно на Українській енергетичній біржі. Серед інших, контрагентом ЦПК «Трейдинг» є ДК «Нафтогаз», який перепродає ресурс групи кінцевим споживачам за прямими договорами», – пише видання, звертаючи увагу на те, що всередині групи можуть бути різні ціни на газ.

«Цензор.НЕТ» зазначає, що в червні «РБК-Україна» опублікувало комерційні пропозиції «Нафтогазу», які свідчать про заниження ціни для окремих компаній на 10–17% порівняно з ринковими. Зокрема, 2 червня ціна газу у пропозиціях ДК «Нафтогаз України» становила 2406 грн за 1 тис м³, писало «РБК-Україна». Того самого дня, згідно з біржовим бюлетенем УЕБ, середньозважена біржова (ринкова) ціна, за якою реалізовував ресурс ЦПК «Трейдинг», становила 2566 грн за 1 тис м³ газу.

«Інакше кажучи, ДК» Нафтогаз «пропонував газ споживачам за ціною, що на 7% відрізнялася від біржової, за якою ЦПК «Трейдинг» реалізовував ресурс іншим трейдерам», – дійшли висновку журналісти.

Різницю в ціні фіксували також 17-го, 19-го і 23 червня, пише «Цензор.НЕТ». Видання проаналізувало вартість газу, за якою його продавав ЦПК «Трейдинг», і ціну газу від ДК «Нафтогаз» і визнали, що «Нафтогаз» демпінгує.

Журналісти наводять думку голови Асоціації газових трейдерів Андрія Мізовця про те, що така цінова політика демпінгу «Нафтогазу» витісняє незалежних трейдерів із сегменту постачання. Окрім того, пише «Цензор.НЕТ», ці дії призвели до того, що українські газовидобувні компанії, включно з «Укргазвидобуванням» із групи «Нафтогаз», зазнають збитків.

Із жовтня 2015 року в Україні скасували державне регулювання цін на газ для всіх категорій споживачів, окрім населення, виробників тепла та інших захищених споживачів. Отже, п’ятий рік поспіль «Нафтогаз» постачає газ промисловим споживачам, бюджетним організаціям та іншим суб’єктам господарювання на ринкових умовах, зазначає «Інтерфакс-Україна» .

Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *