16 мая, 2024 15:05
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Наглядова рада НАК "Нафтогаз" не виконала завдань Кабміну і порушила принципи корпоративного управління – експерт

«Сама наглядова рада НАК «Нафтогаз України» не дотримується принципів ОЕСР (Організації економічного співробітництва і розвитку. – «ГОРДОН»). Вона порушила основні принципи, які були затверджені для компанії, у яких були основні показники, цілі, пріоритети, які є фундаментальними для наглядової ради. Але ця наглядова рада їх порушила, по суті, по кожному пункту», – заявив експерт.

Він додав, що наглядова рада ніколи публічно у звітах не повідомляла про виконання цих принципів і намагалася їх змінити.

«Уряд показав факт порушення основних завдань, зокрема – фінансових показників 2020 року, коли замість прибутку в 11 млрд компанія зафіксувала збитки в 19 млрд грн. І уряд прийняв рішення змінити керівництво «Нафтогазу». Бо якщо робота менеджменту незадовільна, то такий менеджмент замінюють», – підкреслив Диковицький.

Він переконаний, що Кабмін діяв законно і принципів корпоративного управління під час визнання незадовільною роботи наглядової ради та «Нафтогазу» не порушував.

«Відповідно до закону про управління об’єктами державної власності, Кабмін, у власності якого корпоративні права на «Нафтогаз», має повне право звільняти керівника НАК «Нафтогаз України», – пояснив він.

У січні минулого року наглядова рада змінила склад правління компанії, хоча повноважень на це не мала, заявив експерт.

«Чому це правління так тримається за цю наглядову раду, а наглядова рада – за це правління? На мій погляд, тому що у них є спільний інтерес у тому, що призначення правління було незаконним. У січні наглядова рада затверджує правління своїм рішенням, а в березні наглядова рада подає кандидатуру на голову правління вже до уряду. Хоча за статутом подання стосується як голови правління, так і всього правління. Тому у мене є питання до легітимності цього правління «Нафтогазу» і реагування окремих членів правління на ситуацію, що склалася», – підкреслив Диковицький.

Припис НАЗК про необхідність звільнити призначеного урядом голову правління НАК Юрія Вітренка він вважає «анекдотичним».

«Адже НАЗК аргументує, що подало припис органу управління «Нафтогазу». Хоча в законі йдеться про державні органи управління, а не про органи управління підприємствами», – пояснив експерт.

Контекст:

НАЗК 1 липня відправило голові наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Клер Споттісвуд припис, у якому вимагало розірвати контракт із Вітренком. В агентстві вважають, що Вітренко порушив ст. 26 закону «Про запобігання корупції» і впливав на роботу «Нафтогазу», і в такий спосіб його призначення на пост глави НАК порушує закон, заявляють у НАЗК. Вітренко заявив, що оскаржить цей припис у суді. На його думку, НАЗК «штампує приписи, навмисне поглиблюючи конфлікт».

14 червня аналогічне розпорядження агентство надсилало до Кабміну. Окружний адміністративний суд Києва 18 червня зупинив дію цього розпорядження, а Вітренко назвав його «прикладом вибіркового правосуддя». 30 червня відбулося засідання наглядової ради «Нафтогазу», на ньому вирішили перенести розгляд питання про можливе усунення Вітренка.

Кабінет Міністрів України оголосив про звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу» 28 квітня. На його місце призначили Юрія Вітренка. 13 травня з ним підписали контракт на 12 місяців. Очікують, що за пів року оголосять конкурс на посаду глави правління НАК.

Проверьте

Шахов: Нове підвищення тарифів на електроенергію призведе до стрімкого збільшення боргів населення

«Лише в січні заборгованість за електроенергію зросла на 1,6 млрд грн. Загалом, за опалювальний сезон …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *