«90% керівництва сьогодні в «Укрзалізниці» – це тимчасові виконувачі обов’язки (т.в.о.), тобто люди, які прийшли «на деякий час». У них узагалі немає плану роботи. А наглядова рада за ці три роки не розробила плану порятунку компанії», – зазначив політик.
Нардеп додав, що «Укрзалізниця» взяла кредитів на $1,4 млрд, і гривневі кредити були залучені під відсотки, набагато вищі за ринкові.
«Пан [виконувач обов’язків голови правління «Укрзалізниці» Іван] Юрик саме займався рік тому тим, що реструктуризував ці борги. І де решта? Я запитав [про це] на засіданні тимчасової слідчої комісії, де був пан Юрик. Але відповіді ми не почули», – повідомив він.
Бондарєв переконаний, що компанія зобов’язана боротися з корупцією, а також скоротити персонал, оскільки із 240 тис. співробітників третина зайнята роботою в непрофільних підрозділах.
«Треба розподілити цю компанію щонайменше на три напрямки, зробити їх незалежними, поставити завдання і написати план порятунку цієї компанії. Потім найняти на постійних засадах менеджмент і доручити цим людям у дуже стислі строки реалізувати відповідні речі. Тому що дійсно 20 млрд грн доходу надає цій компанії перевезення вантажів, а пасажирські перевезення коштують нам 13 млрд», – переконаний нардеп.
Він вважає, що підвищення тарифів на вантажоперевезення не вирішить проблем «Укрзалізниці».
«Не можна підвищувати тарифи. Ми сьогодні в економічній кризі, і додаткове навантаження на бізнес – це неможливо, тому що ми не будемо конкурентними на світових ринках. Зверніть увагу, що сьогодні на вантажні перевезення в нас дорожчі тарифи, ніж у наших сусідів. Казахстан має на 30% дешевший тариф, РЖД – на 60% дешевші тарифи. Ми втрачаємо сьогодні транзит саме через те, що не можемо надати дешеву послугу», – заявив політик.
Контекст:
5 липня Міністерство інфраструктури опублікувало на своєму сайті проєкт наказу про внесення змін до коефіцієнтів на вантажоперевезення залізничним транспортом. Протягом місяця в міністерстві прийматимуть зауваження і пропозиції до цього проєкту.
Заплановане «Укрзалізницею» підвищення тарифів на вантажоперевезення буде одним із найбільш економічно необґрунтованих та призведе до катастрофи в паливно-енергетичному комплексі України, заявила у відкритому листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.
За підсумками минулого року «Укрзалізниця» мала чисті збитки в розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов’язання компанії 2020 року зросли більш ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.
У травні президент України Володимир Зеленський назвав компанію банкрутом і підкреслив, що влада робить усе можливе, щоб змінити керівництво «Укрзалізниці», але цього замало.