Він підкреслив, що експорт брухту сягнув критичних обсягів, металургійні підприємства України відчувають дефіцит сировини та змушені скорочувати виробництво. Політик підкреслив, що такої ситуації не було з 90-х років XX століття.
«Заводи сьогодні працюють не просто з коліс. Власний персонал цих підприємств частково зайнятий пошуком брухту і підняттям його навіть на території підприємств. Таке було в кінці 1990-х – на початку 2000-х», – заявив нардеп.
За його словами, через масове вивезення брухту підприємства втратять свої позиції у світі, валютні надходження у країну впадуть, як і перерахування податків до держбюджету.
«Мало того, що ми терпимо збитки, падають обсяги виробництва, – ми втрачаємо ринки, ось що найголовніше. За цим стоять валютна виручка, надходження податків до державного бюджету. Це цілий каскад негативу, який неминуче спричинить ще більшу кризу в нашій металургійній галузі. Категорично вимагаю прийняття рішення про повну заборону експорту брухту», – сказав Магера.
Контекст:
«Мінпром» повідомляв із посиланням на дані Держмитниці, що експорт українського брухту збільшується із середини весни.
Видання «БізнесЦензор» 27 вересня опублікувало лист асоціації металургів «Укрметалургпром», у якому представники галузі просять Кабінет Міністрів і президента України заборонити експорт брухту до 31 грудня 2023 року.
У червні 2021 року об’єднання підприємств «Укрметалургпром» і профільна асоціація «Укртрубопром» вже зверталися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням ввести тимчасову заборону на експорт брухту з України до 31 грудня 2023 року. Металургійний комбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг» підтримав цю ініціативу.