«У цій логіці акцизу є одна величезна проблема. Що податок бізнес заплатить у будь-якому разі, а от чи отримає він накопичені борги за «зелений» струм? Як показала практика останнього року, дуже і дуже непевна перспектива», – вважає політикиня.
Вона нагадала, що проти України через проблеми з розрахунками за «зелену» електроенергію вже подано позов до міжнародного арбітражу, ще 10 компаній готуються до судів і загальна сума позовів сягатиме $10 млрд.
«Акциз – це не тільки позови на $10 млрд. Це ще означає вбити у принципі перспективи нашої енергетичної та економічної інтеграції з Європейським союзом», – попередила Буймістер.
Політикиня заявила, що в Україні поширюють пропагандистські російські міфи про поновну енергетику – наприклад, що вона найдорожча, а атомна – найдешевша.
«Я пам’ятаю, ще Путін колись казав, що ніхто про пташок не подумав. Усе це – частина величезної геополітичної гри. І з «Північним потоком – 2″, і з убивством або намаганнями обмежувати розвиток альтернативних джерел енергії, зокрема в Україні», – зазначила вона.
Нардепка повідомила, що світові банківські установи зараз фінансують тільки «зелені» енергетичні проєкти, а в Європі вже 30 років будують тільки активи із «зеленою» генерацією.
«Ніхто сьогодні не інвестує у вугільні станції, навіть в атомну енергетику, хіба що дуже вибірково. А «зелена» енергетика – це основа розвитку сьогодні енергетичної галузі в світі, не тільки в Україні. Якщо ми хочемо до західного світу, то й нам потрібно цей тренд продовжувати і не зменшувати показники, які ми хочемо досягнути до 2035 року», – заявила Буймістер.
У цій ситуації плани уряду ввести акциз і знизити мету щодо розвитку ПДЕ із 30 до 17% є «бентежним фактом», сказала вона.
«Якщо у нас буде тільки вугільна генерація та атомна, про які європейські ринки ми можемо в перспективі в принципі говорити? Для всієї нашої промислової продукції, і сільськогосподарської також. Що нам тоді залишиться? Тільки одне – йти на поклон до Москви і до Китаю. І шукати ринки тільки східні для власної продукції, тому що в Європі нас уже ніхто чекати не буде», – вважає народна депутатка.
Контекст:
2 червня Кабінет Міністрів подав проєкт закону №5600, який, зокрема, передбачає введення акцизного податку на електроенергію, вироблену з поновних джерел енергії. Парламентський податковий комітет рекомендував розглянути проєкт закону в сесійній залі.
У Європейському банку реконструкції і розвитку вважають, що плани Кабінету Міністрів України ввести акцизний податок на «зелену» електроенергію несприятливо позначаться на розвитку поновних джерел енергії в Україні.
Водночас нинішні затримки з оплатою виробникам електроенергії з поновних джерел енергії вже загрожують подальшому розвитку цієї галузі в Україні, зазначають в ухваленій у середині лютого резолюції Європейського парламенту.
Міжнародна торговельна палата звернулася до влади України з вимогою виплатити борги за «зелену» енергію.
«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня минулого року компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитків за позовними заявами на той момент перевищила 630 млн грн.
За інформацією «Главкому», позов проти України подала й компанія Modus Energy, яка є власністю громадян Литви, про цей позов стало відомо 28 квітня 2021 року. Компанія заявила, що ДП «Гарантований покупець» змусило дочірні компанії Modus Energy підписати додаткову угоду, що передбачає скорочення доходів.
Modus Energy розглядає це як ініціювання процедури розірвання договору купівлі-продажу «зеленої» енергії, який укладено до 2030 року. Позивач просить арбітражний суд визнати, що Україна порушила вимоги статей договору до Енергетичної хартії, зобов’язати країну виплатити відсотки на суми збитків, нарахованих арбітражним судом, і зобов’язати сплатити всі судові витрати.