«Повертаючись до теми кадрів «Укрзалізниці», яка стурбувала навіть Раду національної безпеки і оборони України. У звіті за результатом піврічної роботи нашої ТСК (який доступний за посиланням) чітко вказано, що правління національної компанії втратило ініціативу, борсається в купі рутинних, дріб’язкових питань, і, по суті справи, є недієздатним та неспроможним до виконання статутних завдань. Робота членів правління дублюється профільними директорами, яких у штаті «Укрзалізниці» 12 посад. Саме так розмивається відповідальність, створюється надлишкова ланка і в без цього заплутаній системі управління», – заявила політикиня.
Як приклад неефективного управління вона навела одну з вертикалей компанії.
«Наприклад, член правління Франтішек Буреш у своєму безпосередньому підпорядкуванні має функціональну вертикаль з інженерно-технічного забезпечення, яку очолює директор з інженерно-технічного забезпечення. За умови такої нікчемної роботи та її наслідків голова та члени правління отримували останні два роки, крім високих, призначених акціонером окладів, значні винагороди, премії та фінансову допомогу. Усього майже 66 млн грн», – повідомила нардепка.
Гришина вважає, що в ситуації з «Укрзалізницею» корпоративне управління вже не допоможе.
«ТСК констатувала, що поточний склад правління – це не команда професіоналів-однодумців, яка цілеспрямовано працює на користь «Укрзалізниці» та національної економіки, а розрізнений набір дилетантів у залізничній сфері, які є висуванцями певних «впливових сил» і за дуже велику винагороду відстоюють їх інтереси, руйнуючи стратегічну для держави галузь. Вони не тільки не хочуть і не можуть реформувати галузь, вони навіть не здатні керувати нею. За таких умов, коли практично зруйновано основи, на яких тримається залізничний транспорт, «Укрзалізниця» приречена, а сподівання на те, що механізми корпоративного управління виправлять ситуацію, є недалекоглядним, м’яко кажучи, а можливо, і безвідповідальними», – переконана представниця «Слуги народу».
На її думку, для виведення компанії з кризи залишилося дуже мало часу.
«На переконання ТСК, великою помилкою є застосування колегіального виконавчого органу управління без визначення персональних КПЕ (ключові показники ефективності. – «ГОРДОН») і сфер особистої відповідальності його членів для «Укрзалізниці» взагалі, а на період реформування особливо. Як голова ТСК вкотре звертаюся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням прискорити процес зміни керівництва «Укрзалізниці», оскільки саме акціонер несе за це основну відповідальність! А тепер ще й рішення РНБО є! Виконуйте, чекати більше не можна!» – підсумувала народна депутатка.
https://www.facebook.com/j.gryshyna/posts/4201386139957207
Контекст:
Рада національної безпеки і оборони України розглянула ситуацію в «Укрзалізниці» 30 липня на виїзному засіданні, яке відбулося в Краматорську Донецької області. РНБО ініціювала введення в компанії тимчасового управління, оскільки критичний стан компанії загрожує національній безпеці України.
За підсумками минулого року «Укрзалізниця» отримала чистий збиток у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов’язання компанії 2020 року зросли більш ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн. Про це повідомила пресслужба компанії.
У травні 2021 року Зеленський назвав компанію банкрутом і підкреслив, що влада робить усе можливе, щоб змінити керівництво «Укрзалізниці», але цього мало. «Ми змінюємо, тиснемо, щоб змінити керівництво «Укрзалізниці». Але це буде постійно, поки не прийде керівник, який змінить усі ланки – починаючи з вищої, середньої і до нижчої. Тому що це окрема історія», – резюмував президент, додавши, що «Укрзалізниці» необхідно розвивати партнерство з реальними приватними інвесторами.
Постійного керівника в «Укрзалізниці» немає із 17 березня 2021 року, коли Кабмін звільнив із посади голову правління компанії Володимира Жмака. Обов’язки голови правління «Укрзалізниці» тимчасово покладено на одного з членів правління компанії Івана Юрика.