«Зараз у текст законопроєкту внесено щонайменше дві правки. 18% ПДФО (податок на доходи фізосіб. – «ГОРДОН») за продаж третьої та більше квартир на рік сплачують від різниці у ціні. Крім того, скасовано пункт про те, що після першого продажу потрібно знову і знову платити ПДВ на квартиру. Обидві ці норми досить серйозно вдарили б по ринку нерухомості у разі їх ухвалення. Будемо сподіватися, що за них все ж таки не проголосують. Тому що, якщо проголосують, це буде дуже погано для розвитку ринку, для його учасників», – зазначила політикиня.
У разі ухвалення проєкту закону у такій редакції ціни на нерухомість зростуть для кінцевого покупця на третину, прогнозує вона.
«Якщо компаніям-інвесторам і посередникам доведеться повторно сплачувати 20% ПДВ, то це збільшить вартість для кінцевого покупця. А якщо додати ще 18% ПДФО, то ціна зросте на третину, що може загальмувати і навіть обвалити ринок нерухомості. Це вдарить по виробниках будматеріалів, будівельниках, узагалі по всьому легальному ринку. Прийнявши ці аргументи до уваги, комітет з податків Верховної Ради поки прибрав скандальні норми. Важливо, щоб законопроєкт ухвалили без них», – підкреслила Шуляк.
Контекст:
Проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»№5600 зареєстрували у Верховній Раді 2 червня. Його ініціатором був Кабінет Міністрів. Законопроєкт передбачає підвищення податків фактично в усіх сферах економіки.
Документ розробляло Міністерство фінансів. Уряд схвалив його на засіданні 12 травня. У Кабміні вважають, що зміни дадуть змогу збирати до державного бюджету додатково понад 60 млрд грн на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення торкнуться тільки великого бізнесу і не стосуватимуться загальнодержавних податків для громадян, а також малого та середнього бізнесу.
Законопроєкт розкритикувала Європейська бізнес-асоціація. На думку експертів, ухвалення документа призведе до погіршення інвестиційного клімату у країні і сваволі органів контролю. В організації підкреслили, що ініціатори законопроєкту не вели діалогу із бізнесом під час підготовки документа. «Цей законопроєкт не влаштовує жодну галузь економіки і жодну профільну бізнес-асоціацію», – заявили в організації і закликали розробити компромісний варіант змін.
1 липня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. До другого читання документ значно доопрацювали, зазначав нардеп від «Слуги народу» Олексій Устенко. За його інформацією, законопроєкт планують винести на голосування 23 вересня.