«Національна компанія вітає це рішення, адже тепер регулятор повинен враховувати нашу позицію та аргументи у процесі сертифікації. Це також дасть змогу дізнатися про аргументи Nord Stream AG, що означатиме більшу прозорість процесу. Це важливо, адже саме BNetzA остаточно визначить, чи буде трубопровід «Північний потік – 2″ введено в експлуатацію і за яких умов», – заявив Вітренко.
За його словами, українська компанія готова подати свою юридичну позицію регулятору найближчим часом.
«Вона ґрунтується на тому, що «Північний потік – 2» не може бути сертифікованим без його повної відповідності європейському і міжнародному законодавству. «Нафтогаз» є учасником європейського ринку, ми купуємо значні обсяги газу на європейському ринку. Тому ми зацікавлені в тому, щоб цей ринок був конкурентним. Домінуюче становище «Газпрому» під час запуску «Північного потоку – 2″ всупереч вимогам європейського законодавства несе загрозу для конкуренції на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії, Австрії та інших європейських країн, і регулятор має врахувати цей вплив», – сказав він.
Вітренко нагадав, що згідно з вимогами європейського енергетичного законодавства, оператор «Північного потоку – 2» має бути повністю відокремленим і незалежним від «Газпрому» і треті сторони повинні мати доступ до цього газопроводу «не лише на останніх його кілометрах, а по всьому трубопроводу – від початкової точки в Росії до кінцевої у Німеччині».
«При цьому, враховуючи рішення Європейського суду у справі газопроводу OPAL, німецький регулятор зобов’язаний взяти до уваги вплив «Північного потоку – 2″ на конкуренцію на ринку газу та в інших європейських країнах. Тобто крім доступу до всієї протяжності «Північного потоку – 2″ той самий принцип має бути застосованим і до інших газопроводів, якими російський газ транспортується до Європи, у тому числі і через українську газотранспортну систему. Тобто європейські компанії повинні отримувати газ на східному кордоні України і самостійно вирішувати, як його транспортувати і зберігати», – сказав голова «Нафтогазу».
За його словами, відповідно до законодавства, BNetzA може ухвалювати рішення щодо сертифікації «Північного потоку – 2» до 8 січня 2022 року.
«І ми сподіваємося, що наші аргументи у цьому процесі будуть почуті та враховані», – заявив Вітренко.
https://www.facebook.com/YVitrenko/videos/5062498093764246/
Очільник «Оператора газотранспортної системи України» Сергій Макогон заявив у Facebook, що до сертифікації «Північного потоку – 2» допустили також ОГТСУ.
«Німецький регулятор наголосив, що ОГТСУ відведено окрему роль як компанії, що володіє унікальною експертизою у питанні транспортування газу до ЄС. У нас є вагомі аргументи – як технічні, так і політичні, – які мають покласти край російським спекуляціям на європейському газовому ринку. Ми намагаємося не допустити енергетичної ізоляції України», – заявив він.
https://www.facebook.com/mcfire76/posts/10159003310209081
Контекст:
Будівництво «Північного потоку – 2» повністю завершено. 8 листопада 2021 року в «Газпромі» заявили, що трубопровід готовий до запуску.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають трубопровід загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, проте наприкінці травня 2021 року глава Білого дому назвав «контрпродуктивним» із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти «Північного потоку – 2», оскільки газопровід «практично закінчено».
Німеччина та США 21 липня 2021 року повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу «Північний потік – 2», який має з’єднати ФРН та РФ дном Балтійського моря в обхід України. Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії та закликатиме до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або «вчинить подальші агресивні дії проти України».
«Оператор газотранспортної системи України» повідомив, що Nord Stream 2 AG, якою на 100% володіє російський «Газпром», 8 вересня подала заявку на сертифікацію як незалежного оператора системи передавання газопроводу «Північний потік – 2″ у Федеральне мережеве агентство ФРН.
«Немецкая волна» повідомляла, що попереднє рішення щодо «Північного потоку – 2» має ухвалити Федеральне мережеве агентство ФРН, а потім свою позицію щодо газопроводу має висловити Європейська комісія. Крім передбачених двох місяців на вироблення висновку, Єврокомісія може взяти ще два місяці, якщо їй буде потрібна додаткова інформація.
Після того, як Федеральне агентство з мереж Німеччини одержить висновок Єврокомісії, воно матиме ще два місяці на ухвалення остаточного рішення. У підсумку процес сертифікації «Північного потоку – 2» може тривати 8–10 місяців.
Влада України вважає, що РФ вже почала використовувати «Північний потік – 2» як зброю – Росія обмежує експорт газу до Європи, щоб підвищити ціни, сформувати енергетичну кризу та виправдати запуск газопроводу, який проходить сертифікацію.