«Маніпуляції, які гуляють інформаційним простором, пояснюються просто: ті, хто отримував надприбутки від перепродажу квартир, не сплачуючи при цьому податки, із прийняттям [законопроєкту №] 5600 будуть змушені їх платити. Враховуючи, що різниця вартості квадратного метра житла в різних районах міста Києва сягає майже 100 тис. грн (від 17 тис. грн до 110 тис. грн), при однаковій собівартості будівництва податки не мають прямого впливу на вартість житла, яка формується у більшості випадків попитом на ринку», – заявив міністр.
За його словами, норма законопроєкту про скасування пільги з ПДВ на операції з житлом на вторинному ринку не стосується фізичних осіб, які продають або збираються продати своє житло, оскільки фізичні особи не є платниками ПДВ.
«Вона стосуватиметься посередників на будівельному ринку, які, нічого не створюючи, отримують шалені прибутки (обсяг доходів більше 22 млрд грн на рік), а до бюджету не сплачують ні ПДВ, ні податку, на прибуток. Саме через їхнє посередництво як другого продавця сьогодні українці купують нові квартири», – зазначив Марченко.
Він написав, що «перше постачання новозбудованого житла оподатковується ПДВ за ставкою 20%, крім операцій із першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів».
«Звільнення від ПДВ продажу житла на вторинному ринку насправді використовується в будівельній галузі у схемах мінімізації сплати податків, що існують уже багато років. Саме ці схеми ми намагаємось зруйнувати в законопроєкті №5600», – уточнив міністр фінансів.
https://www.facebook.com/sergey.marchenko.54/posts/10227091834867542
Український бізнесмен, засновник будівельної компанії KAN Development Ігор Ніконов в інтерв’ю редакторці інтернет-видання «ГОРДОН» Олесі Бацман 30 червня заявив, що в разі ухвалення законопроєкту №5600 про внесення змін до Податкового кодексу в Україні суттєво зросте вартість нерухомості. Ніконов підкреслив, що будівельні компанії зможуть витримати удар і «в якийсь спосіб переформуватися», але основний тягар ляже на покупців нерухомості.
Контекст:
1 липня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. Документ зареєстрували у Верховній Раді 2 червня, його ініціатором став Кабінет Міністрів. Законопроєкт передбачає підвищення податків фактично в усіх сферах економіки.
Документ розробляло Міністерство фінансів. Уряд схвалив його на засіданні 12 травня. У Кабміні вважають, що зміни дадуть можливість збирати до державного бюджету додатково понад 60 млрд грн на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення торкнуться тільки великого бізнесу й не торкнуться загальнодержавних податків для людей, а також малого та середнього бізнесу.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розкритикувало законопроєкт, у відомстві зазначили, що він містить корупційні чинники та низку інших порушень, тому його мають суттєво доопрацювати. Висновок експертизи НАЗК опублікувало на своєму сайті 8 червня.
Європейська бізнес-асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Союз українських підприємців назвали цей законопроєкт «спробою зійти зі шляху цивілізованого розвитку економіки».