Навесні харчові продукти подорожчають на 10–20%. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак.
«Зниження ПДВ для аграріїв ніяк не вплине на ціни на харчові продукти. Як і інші товари, харчові продукти дорожчатимуть. На це найперше вплине різке зростання вартості енергоресурсів, яке сталося на початку року. А це завжди впливає на вартість усіх товарів і послуг. Тому що виробники переносять на кошт продукції свої витрати на її випуск. Тому навесні на нас чекає підвищення цін на всі без винятку товари й послуги. Харчові продукти зростуть у ціні від 10% до 20%. Це фактично єдиний ринок в Україні, де діють сезонний фактор, спосіб виробництва, плече доправлення й споживчий попит», – підкреслив співрозмовник.
На його думку, знижуючи ПДВ для виробників сировинної аграрної продукції, народні депутати припустилися помилки.
«Зменшення ПДВ до 14% відбулося в інтересах певних агрохолдингів, а не всіх виробників сільськогосподарської продукції. Тому користі для аграрного сектора країни від цього закону жодної, зате будуть багатомільярдні втрати для бюджету. Я вважаю це великою помилкою, яку потрібно терміново виправляти. Якщо парламентська більшість так проголосувала, має втрутитися президент і скасувати дію цієї пільги», – резюмував Новак.
23 лютого президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений 17 грудня минулого року закон №1115-IX, який знижує ПДВ із 20% до 14% на велику рогату худобу, свиней, молоко, цукровий буряк, пшеницю, жито, ячмінь, овес, кукурудзу, соєві боби, насіння льону, ріпаку та соняшнику. Як зазначили аналітики, закон «здатний зупинити «скручування» й повернути агровиробництво в легальне поле».
Заступниця міністра фінансів Світлана Воробей повідомила, що після зниження ПДВ до 14% сума бюджетного відшкодування ПДВ скоротиться на 13 млрд грн на рік.
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від «Слуги народу» Данило Гетманцев розкритикував ухвалений закон і заявив, що не треба «надавати пільги сировинної галузі. Навпаки, ми маємо приймати гроші сировинників і направляти на розвиток промисловості, зокрема й сільгоспперероблення, де створюються робочі місця».
Федерація роботодавців України звернулася до президента із закликом ветувати закон про зниження ПДВ для аграріїв. Як заявив голова ФРУ Дмитро Олійник, цей закон спотворює конкуренцію на ринку й призводить не до здешевлення харчових продуктів для українців, а навпаки – до їхнього подорожчання.