Обмеження ціни на газ є ручним механізмом регулювання, який не відповідає європейській практиці. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» сказав провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський.
«Рішення Кабміну поширюється лише на побутових споживачів і ніяким чином не враховує теплокомуненерго, які споживають блакитне паливо для виробництва тепла в інтересах громадян. Тобто закладаються умови для майбутнього здорожчання тарифів на тепло», – попередив експерт.
Він акцентував на тому, що реалізація рішення уряду розширить ринок збуту газу для компанії «Нафтогаз». Водночас ціна такого газу виявиться значно вищою від собівартості ресурсу «Укргазвидобування», який використовують для задоволення потреб домогосподарств.
«Фіксована ціна або цінове обмеження – це виключно ручної механізм регулювання, який не відповідає європейській практиці. У цілому прийняте рішення виглядає тимчасовим і таким, що стратегічно не вирішує питання встановлення справедливої ціни. Цілком очікувано, що такий крок ніяк не вирішить питання реанімації довіри суспільства до дій влади. Соціологічні дослідження демонструють, що громадяни шукають справедливості та верховенства права, а будь-які ручні втручання сприймають щонайменше з обережністю», – підкреслив Білявський.
Він зазначив, що загалом рішення Кабміну порушує домовленості із МВФ, але невідомо, чи матиме це якісь наслідки для взаємин України із кредитором.
«Потрібно дочекатися рішення МВФ. Зараз складно прогнозувати», – резюмував співрозмовник.
На позачерговому засіданні, яке відбулося 18 січня, Кабінет Міністрів України встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за м³. «Така ціна буде діяти до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. Рішення знизить ціну на газ для українців у середньому на 30%», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Рішення Кабміну було за різким збільшенням тарифів на розподіл газу. Від початку січня 2021 року вони зросли майже удвічі, до 2 грн за 1 м³ порівняно з 1,2 грн минулого року. Окрім того, із січня в Україні зросли тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній встановлено на рівні 1121,71 грн/Гкал), а також подорожчала вартість природного газу. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, у поточному місяці газ населенню мають продавати за ціною від 6,99 до 10,8 грн за 1 м³.
Україною прокотилися акції протесту, пов’язані зі зростанням комунальних тарифів, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги.
Президент України Володимир Зеленський поставив уряду завдання терміново вирішити питання з тарифами на газ для населення. 13 січня уряд ввів державне регулювання цін на газ на період дії карантину або до кінця опалювального сезону.