«Я б зараз ставив ключовим питанням наступне. Чому продовжується падіння вантажоперевезень? Чому різко збільшився час оборотності вагонів? І що у нас реально відбувається з капітальними інвестиціями в оновлення рухомого складу, його модернізацію? І, безумовно, питання 2022 року стоїть дуже гостро. Бо по факту, окрім гучних заяв з боку влади, що ми будемо тисячами, десятками тисяч будувати вантажні вагони, сотнями – пасажирські вагони, закуповувати нові локомотиви та потяги – фінансування для цього немає», – наголосив він.
Омелян нагадав, що, попри численні обіцянки, залізничний фонд не створили, також не запустили окрему програму фінансування для «Укрзалізниці».
«Тобто фактично всі ці заходи, озвучені президентом у рамках самопіару, мають фінансування виключно за рахунок підняття вантажного тарифу. Але, по-перше, це несправедливо. По-друге, це не по-ринковому, адже знову-таки продовжиться крос-субсидування вантажними перевезеннями пасажирських. По-третє, це дорога в нікуди, бо цих коштів просто не вистачить», – наголосив він.
За словами ексміністра, в Україні зафіксували рекордну інфляцію, всі види сировини різко подорожчали, зокрема й енергоносії, і це неодмінно позначиться на стані компанії наступного року. Омелян переконаний, що в підсумку гроші від підвищення вантажних тарифів спрямують не на модернізацію та покращення якості послуг, а на «проїдання».
«Ми бачимо: жодних суттєвих капіталовкладень не відбулося. І якщо ми піднімали тариф у 2016–2019 роках під зобов’язання, що плюс, який утворюється за рахунок підняття тарифів, буде скерований виключно на модернізацію компанії, то зараз про це навіть мови немає! Ми реально не розуміємо, куди підуть 2 млрд додаткових гривень від підняття вантажного тарифу у 2021 році, і куди підуть понад 12 млрд грн, які заплановані під підняття вантажного тарифу у 2022 році. Але, проїдаючи ресурси, компанія буде змушена і в подальшому піднімати вантажний тариф. І тут лише одне питання: до якої межі це витримають українські експортери», – резюмував він.