Міністерство інфраструктури 12 жовтня опублікувало проєкт наказу про обмеження в Україні терміну експлуатації вантажних вагонів. На це звернуло увагу видання Politeka.
Редакція порталу зазначає з посиланням на дані експертів, що якщо цей наказ набере чинності, приватним компаніям і «Укрзалізниці» доведеться списати більшу частину вагонного парку і вже в 2021 році на металобрухт відправляться майже 13 тисяч вагонів.
«Промислові асоціації та народні депутати вже виступили проти цього рішення. Вони попереджають: дефіцит вагонів, який штучно створює Кабмін, призведе до колапсу в економіці країни, яка і так переживає не найкращі часи через коронакризу. Поставки товарів і сировини в умовах нестачі вагонів будуть неминуче зірвані. Це означає, що промислові підприємства скорочуватимуть виробництво, а обсяги експорту зернових упадуть, що призведе до зростання кількості безробітних в Україні і падіння курсу національної валюти», – пише видання.
Автори статті зазначають, що під загрозою опиниться й енергетична безпека країни, оскільки, за словами голови профспілки гірників і нардепа від «Батьківщини» Михайла Волинця, дефіцит піввагонів після рішення Кабміну призведе до зривів графіків відвантаження і транспортування вугілля.
«З урахуванням потреби вугільної галузі у вагонах на рівні 18–19 тис. піввагонів, очікувана нестача вагонів у разі прийняття запропонованого рішення, досягне 3–4 тис. Це ставить під загрозу відвантаження 7,5 млн тонн вугілля на рік (-12%). А стабільні поставки вугілля – це важлива складова безперебійної роботи енергосистеми та вугільних підприємств», – сказав Волинець.
Списання вагонів через скорочення терміну експлуатації змусить «Укрзалізницю» купувати нові вагони, хоча значно важливіше скеровувати інвестиції на оновлення залізничної інфраструктури. Таку думку висловив президент об’єднання «Укрметалургпром» Олександр Каленков, коментуючи намір Мінінфраструктури скоротити термін експлуатації вагонів.
Президентка асоціації «Укрвідтранс», у яку входять оператори вантажних залізничних перевезень, Наталя Петриченко заявила, що намір Мінінфраструктури скоротити термін експлуатації вантажних вагонів порушує європейські директиви. Зі свого боку, віцепрезидент Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов назвав наміри Мінінфраструктури «дуже дивним рішенням», зазначивши, що вагони потрібно списувати, з огляду на їхній технічнтй стан, а не термін експлуатації.