За розрахунками Мінекономіки на основі даних Держкомстату, падіння ВВП України у 2020 році становить 4,2%. Про це заявив міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Ігор Петрашко, повідомила пресслужба Кабінету Міністрів.
«Це виявилося суттєво кращим за песимістичні очікування більшості експертів та доволі близьким до прогнозу уряду (4,8%), який було схвалено ще у березні 2020 року і закладено до бюджету», – пояснив Петрашко.
За його словами, попередні статистичні показники свідчать, що Україна «гідно витримала іспит впливу пандемії COVID-19».
У міністерстві зазначили, що основними чинниками припинення падіння обсягів ВВП стали:
споживчий попит населення, розширення якого відбувалося в умовах підвищення мінімальної (з 1 вересня до 5 тис. грн) і середньомісячної заробітної плати (в IV кварталі реальне зростання зарплати, як порівняти із IV кварталом 2019 року, становило 9,6%); попит сектору загального держуправління, розширення якого відбулося завдяки здійсненню державної підтримки бізнесу і населення, а також через реалізацію програми «Велике будівництво».
«Із боку виробництва у IV кварталі 2020 року всі провідні види економічної діяльності показали позитивні тенденції, що в основному пояснюється пристосованістю більшості економічних суб’єктів до роботи в нових складних умовах та триваючим пожвавленням на світових ринках», – підкреслили в релізі.
Стримувальними чинниками залишалися втрати, яких зазнали суб’єкти економічної діяльності, і низька інвестиційна активність в реальному секторі економіки.
У IV кварталі 2020 року падіння реального ВВП України сповільнилося. Про це свідчать дані Держслужби статистики України, опубліковані 15 лютого.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджує, що Україна м’якше за всі європейські країни пройшла економічну кризу. За його словами, країна втратила лише 4,5% ВВП, а цього року зростання економіки України буде більше ніж 4,6%.
У січні Світовий банк поліпшив прогноз зростання ВВП України у 2021 році. На думку аналітиків банку, 2021 року економіка України зросте на 3%, 2022-го – на 3,1%.
За оцінками Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, падіння ВВП України за підсумками I кварталу 2021 року може сягнути 3%.
Радник президента України з економічних питань Олег Устенко прогнозує, що у 2021 році глобальна економіка поступово відновиться, що зумовить і відновлення стану України.