Уряд і Верховна Рада мають виконати закон України про часткове бюджетне фінансування зобов’язань за «зеленим» тарифом 2021 року, заявила директорка Європейсько-українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк у своїй колонці для видання «Економічна правда».
«У законі чітко сказано, що мінімум 20% виробленої протягом року «зеленої» електроенергії має бути профінансовано з державного бюджету. Відповідної компенсації у проєкті закону про державний бюджет України-2021 не передбачено. Більше того, у законопроєкті дію норми про 20% компенсації з державного бюджету взагалі призупинено на 2021 рік», – заявила Гуменюк.
За попередніми розрахунками, у бюджеті має бути закладено на це 11,5 млрд грн.
«Єдине сподівання на бюджетний комітет парламенту, який найближчим часом буде розглядати проєкт держбюджету на 2021 рік у другому читанні», – зазначила директорка ЄУЕА.
1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
Меморандум між урядом та інвесторами у ВДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію, починаючи із серпня цього року.
Наприкінці серпня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд планує в четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед «зеленою» генерацією боргів, писала «Енергореформа».
10 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику щодо скорочення «зелених» тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на «зелену» енергетику, писало агентство «РБК-Україна».
Міністерство енергетики України пропонувало доповнити проєкт державного бюджету на 2021 рік пунктом про виділення коштів у розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП «Гарантований покупець», щоб підприємство мало можливість здійснювати оплату за вироблену «зелену» електроенергію.
Станом на початок грудня зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не було, у проєкт державного бюджету на 2021 рік уряд не заклав 20% на часткову оплату зеленої електроенергії, як того вимагає законодавство.