25 февраля, 2024 9:14
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Пінчук і Коломойський не зможуть отримувати ексклюзивні пільги на струм відразу із 2021 року – Тинний

Бізнесмени Віктор Пінчук та Ігор Коломойський не змогли активізувати ексклюзивні пільги на електроенергію для своїх заводів із січня наступного року, але будуть намагатися все ж домогтися цього за допомогою народних депутатів, заявив у колонці на «Економічній правді» бізнесмен, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.

Він нагадав, що пільги для окремих заводів могли надавати через пролобійований у законодавстві термін «зелена металургія». Експерт заявив, що термін введений в інтересах чотирьох українських металургійних підприємств: «Дніпросталь» (або «Інтерпайп-сталь») у Дніпрі, «Дніпроспецсталь» у Запоріжжі, «Електросталь» у Курахові Донецької області і «АзовЕлектроСталь» у Маріуполі. За словами Тинного, із відкритих даних в інтернеті видно, що основними власниками цих активів є Пінчук, Коломойський, а також росіянин Олександр Бабаков.

«В обґрунтуванні необхідності пільгових цін на електричний струм для цих підприємств говорилося, що саме ці заводи начебто чинять настільки мало викидів, що мають бути звільнені від доплати за розвиток відновлюваної енергетики. Цинічно, але просто і без прикрас. Ціна питання і для енергоринку, і для металургії не маленька. Наприклад, нещодавно регулятор НКРЕКП із посиланням на цей закон затвердив «звичайний» тариф на грудень у розмірі 312,76 грн за МВт-год, і окремо втричі менший тариф для підприємств так званої «зеленої» металургії на рівні 91,73 грн за МВт-год».

Він підкреслив, що «замовники» не отримали знижки: процедуру має розробити Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, потім її потрібно затвердити рішенням Кабміну. Але проти дискримінації виступили провідні бізнес-асоціації, а також інвестори в поновну енергетику.

«До цього проєкту документа дуже багато зауважень у різних центральних органів виконавчої влади. Спеціально збирався урядовий комітет, який 10 грудня повернув відповідний проєкт постанови і не допустив його навіть на розгляд членів Кабміну», – уточнив експерт.

Він пояснив, що запроваджене влітку в національне законодавство поняття «зелена металургія» настільки сире, що не гармоніює повністю з нинішніми національним законодавством, регуляторними та нормативними актами.

«Поки що 9 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), вирішила не повторювати невдалий грудневий експеримент і затвердила тариф на передачу електроенергії для ПАТ «Укренерго» на весь 2021 рік, зовсім не виокремивши пільговий тариф для електрометалургів», – додав Тинний.

За його словами, чиновники в НКРЕКП і в Кабміні не хочуть ризикувати і підставлятися заради дуже ризикованої пільги для чотирьох підприємств.

«Очевидно, дискримінація більшості споживачів заради пільги кільком підприємствам галузі не має права на існування. Але, напевно, вправні лобісти електрометалургів спробують знову протягнути через парламент додаткові правки, аби виправити помилки і зробити цей дивний термін «зелена металургія» більш життєздатним», – резюмував Тинний.

На думку представників Європейської бізнес-асоціації, надання пільг підприємствам «зеленої» металургії збільшить заборгованість перед компаніями, що виробляють електроенергію з поновних джерел, і спричинить для ринку енергетики негативні наслідки.

У законі №810-Х, який ухвалила Рада як законопроєкт №3658, додано спеціальні умови для підприємств «зеленої» металургії – для них буде застосовано тариф на передання, який не враховуватиме витрати «Укренерго» на виплати з фінансування розвитку «зеленої» енергетики. Автором поправок був нардеп від фракції «Слуга народу» Дмитро Кисилевський, який до депутатства працював у компанії «Інтерпайп». Про це повідомляв його колега з фракції «Батьківщина» Олексій Кучеренко.

«Виходить, із серпня всі підприємства повинні будуть сплачувати тариф на передачу в 1,5 раза більший, але одна-єдина компанія матиме привілей його не платити зовсім, ще й до 2030 року. Ціна економії для куратора Кисилевського – 12–15 мільйонів доларів щороку. І це ті кошти, які недоотримає державне «Укренерго», – писав Кучеренко.

Глава правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв’ю виданню «Бізнес.Цензор» у вересні цього року заявив, що за пільги на електроенергію для заводу Пінчука заплатять бізнес, школи, дитсадки та лікарні. Він зазначив, що загалом таке нововведення буде коштувати приблизно 100 млн грн.

«Вважаю цю норму глибоко несправедливою. Такою, що, по суті, ставить у нерівні умови різних споживачів. Що особливо сумно – цю пільгу отримають підприємства з цього переліку, а оплатять всі інші споживачі», – підкреслив Кудрицький.

Проверьте

Україна отримала $600 млн від розміщення єврооблігацій – Мінфін

Україна завершила додаткове розміщення єврооблігацій на суму $600 млн із погашенням 15 березня 2033 року. …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *