«На початку 2017 року було встановлено факт ухилення від сплати податків державною компанією у розмірі понад 3 млрд грн шляхом умисного нездійснення відповідних дій із завершення митного оформлення природного газу в режимі «імпорт», – ідеться у повідомленні.
У ДФС підкреслили, що свого часу цьому факту не надали «належної правової оцінки».
«ДФС на початку червня 2021 року провела обшуки в АТ «НАК «Нафтогаз України». […] Протягом декількох місяців правоохоронці зібрали беззаперечні докази вчинення службовими особами зазначеної державної компанії умисних дій з ухилення від сплати понад 3 млрд грн податків. […] Представники вищевказаної державної компанії погодилися з аргументами слідства та сукупністю зібраних доказів і сплатили до державного бюджету податок на додану вартість у розмірі понад 3 млрд грн», – розповіли у фіскальному відомстві.
У службі зазначають, що документальне оформлення розмитнення природного газу та сплати коштів до бюджету ще тривають.
«Вирішується питання щодо повідомлення про підозру службовим особам державної компанії в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 212 КК України) та обрання їм запобіжних заходів«, – пояснили у ДФС.
https://www.facebook.com/SFSofUkraine/posts/4673219606045326
Контекст:
За даними ДФС, починаючи з жовтня 2015-го і донині, посадовці «Нафтогазу» не завершили процедури митного оформлення газу, придбаного у російського «Газпрому». У підсумку держбюджет недоотримав 2,7 млрд грн ПДВ.
1 березня 2018 року тодішній голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв повідомляв, що ДФС оштрафувала компанію на 8,3 млрд грн.
У ДФС пояснювали, що служба оголосила штраф через несплату податку на додану вартість (ПДВ) під час закупівлі 2,4 млрд м³ газу у «Газпрому» 2015 року, причому НАК «Нафтогаз України», а не персонально голові компанії. Тоді йшлося про несплату «Нафтогазом» ПДВ на суму 2,3 млрд грн.
Коболєв заявляв, що причина штрафу – відмова «Нафтогазу» оформляти і оплачувати природний газ, який «Газпром» у жовтні – листопаді 2015 року контрабандно постачав на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей. «Саме тому ми досі і не можемо надати весь пакет документів, оскільки не платитимемо за газ, який не замовляли і не використали, але на якому наполягає «Газпром», – писав він.
Коболєв оскаржив штраф двома позовами. 23 липня 2018 року Подільський районний суд Києва визнав незаконним і скасував частину штрафу в розмірі 7,03 млрд грн. Енергетична митниця програла апеляцію щодо нього, і рішення набуло чинності. 3 квітня 2019 року Подільський суд задовольнив другий позов і скасував штраф у сумі 1,36 млрд грн, повідомляло профільне видання enkorr.
«Нафтогаз» припинив постачання газу на неконтрольовані території Донецької та Луганської областей у лютому 2015 року. З того часу газ на ці території постачав російський «Газпром» і виставляв рахунки щодо його оплати «Нафтогазу». Українська компанія не визнавала цих постачань, оскільки їх здійснювали без її контролю і відома. Цей газ був предметом спору в Стокгольмському арбітражі, і 2017 року «Нафтогаз» переміг.