«Східні області України, де традиційно сконцентрована велика промисловість, дуже чутливі до ситуації у металургії. Там безпосередньо зайнято приблизно 200 тисяч осіб, але якщо брати всі пов’язані з меткомбінатами підприємства, то йдеться про кілька мільйонів виборців. Що таке зупинка металургії для рейтингу влади ще у 2016–2017 роках відчув колишній президент Петро Порошенко. Тоді у країні склалася аналогічна картина: безконтрольне вивезення брухту з України спровокувало його дефіцит і зупинку заводів, почалися звільнення робітників. Рейтинг влади у східних областях впав і більше ніколи не повертався на колишні позиції, і з часом промислові регіони остаточно відвернулися від президента«, – заявив експерт.
Він нагадав, що тоді український брухт вивозили також і до Придністров’я.
«До речі, багато хто тоді пов’язував рішення Порошенка зняти санкції з Молдавського металургійного комбінату (Придністров’я) і забезпечити його українським брухтом партнерськими відносинами з придністровським олігархом Володимиром Плахотнюком. Зараз уряд розглядає питання про заборону експорту українського брухту, щоб не допустити зупинку металургії. Але ризик, що Зеленський повторить помилку Порошенка, все ще високий«, – вважає Давидюк.
Контекст:
«Мінпром» повідомляв із посиланням на дані Держмитниці, що експорт українського брухту зростає із середини весни: у квітні він становив 38 тис. т, у травні – 60 тис. т, у червні – 85 тис. т.
У червні 2021 року об’єднання підприємств «Укрметалургпром» і профільна асоціація «Укртрубопром» звернулися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням запровадити тимчасову заборону на експорт брухту з України до 31 грудня 2023 року.
Металургійний комбінат ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» підтримав цю ініціативу.