«КМДА запустила чутки, що Фонд [держмайна] і завод вимагають за цех 700 млн грн. І нібито в цьому причина затримки. Ситуацію одразу прокоментували у фонді. Мова про 700 млн грн ніколи не йшла. КМДА в дійсності відмовляється купувати цех за 240 млн грн. Як уже писали ЗМІ, КМДА сама найняла оцінювача, який визначив вартість будівлі», – зазначає Охотін.
За словами експерта, місто має викупити будівлю цеху, щоб побудувати з’їзд із розв’язки на Шулявському мосту, зведення якого триває із 2017 року. Оскільки будівля належить АТ «ПКМЗ», викупити цех можна для суспільних потреб за ринковою вартістю.
«Фонд держмайна, КМДА і ПКМЗ розробили дорожню карту викупу цеху. Оцінювач, обраний КМДА, визначив вартість у 240 млн грн. Фонд звіт перевірив і погодився. Це було більше року тому», – уточнив Охотін.
Політолог переконаний, що влада Києва мала всі можливості завершити будівництво транспортної розв’язки, але в підсумку фінальна вартість реконструкції Шулявського шляхопроводу зросла утричі.
«Тим часом кошти на реконструкцію шляхопроводу виділяються. Вартість уже виросла у три рази – до 2 млрд грн. Хоча всі можливості придбати цех і завершити будівництво у КМДА були», – резюмував експерт.
https://www.facebook.com/petro.okhotin/posts/6135732473135893
Контекст:
АТ «Перший київський машинобудівний завод» (ПКМЗ), відоме як київський завод «Більшовик», готують до продажу в межах програми «Велика приватизація». Приватизаційний аукціон відбудеться 27 жовтня, стартова вартість активів заводу становить 1,39 млрд грн.