Реформуючи «Укрзалізницю», Україна наближається до стандартів ЄС у сфері інфраструктури, що вона зобов’язалась зробити в межах Угоди про асоціацію, заявив політолог Петро Олещук у своєму блозі на Site.ua.
«Підписавши асоціацію, ми обрали для себе шлях наближення до європейських принципів організації всього: від сільського господарства й енергетики та до залізниці. Ці зміни незворотні. Як і поділ монополістів та запровадження ринкових принципів у тарифоутворенні», – написав Олещук.
Політолог нагадав, що Угодою про асоціацію й зокрема директивою Ради ЄС від 21 листопада 2012 про єдиний залізничний простір ЄС (2012/34/ЄС) передбачено формування у структурі «Укрзалізниці» корпоративного центру й чотирьох функціональних вертикалей: інфраструктура, вантажні перевезення, пасажирські перевезення й виробництво. І, за його словами, у цьому напрямі реформування вже відбуваються помітні зміни.
Він зазначив, що наприкінці 2020 року створили філію «УЗ Карго», до складу якої ввійдуть вантажні рухомі валки й необхідні активи та ресурси для його обслуговування, зокрема вагонні та локомотивні депо. На практиці все це означає відділення вантажного перевізника «УЗ Карго» від оператора інфраструктури «УЗ Інфра», до складу якого ввійдуть колії, станції, пристрої сигналізації та зв’язку, інші активи й ресурси для забезпечення експлуатації інфраструктури й управління рухом потягів.
«Створення вантажної філії з наділенням її необхідними активами й ресурсами відповідає принципам, які передбачені відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Власне, сама угода це і передбачає», – написав Олещук.
Він підкреслив, що для реалізації повномасштабної реформи необхідно ухвалити новий закон «Про залізничний транспорт», який наразі розглядають у Верховній Раді.
Американський транспортний експерт Джефферсон Сінклер заявляв, що «Укрзалізницю» потрібно реформувати за європейською моделлю, що сприятиме подальшій інтеграції України в ЄС.
Економіст Борис Кушнірук зазначав, що «Укрзалізниця» стане принадною для інвестора тільки після поділу на окремі бізнеси збиткових пасажирських перевезень і прибуткових вантажних. На його думку, проведення реформи «Укрзалізниці» сприятиме підвищенню ефективності залізничних перевезень.
Глава компанії Володимир Жмак говорив в інтерв’ю «Мінтрансу», що підприємство планує інвестувати в оновлення рухомої валки компанії й залізничної інфраструктури 25 млрд грн. За його словами, скасувавши земельний податок і скоротивши низку витрат, компанія може заощадити $310 млн.