21 февраля, 2024 17:01
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Представники Канади, Норвегії та Литви повідомили, що відмовлятимуть інвесторів від вкладень в Україну через кризу в "зеленій" енергетиці

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви відмовлятимуть інвесторів від інвестицій в Україну через створену владою фінансову кризу в «зеленій» енергетиці, а також тиск на інвесторів. Про це вони заявили 29 жовтня під час дискусії Energy Freedom, присвяченої питанню боргів і подальших інвестицій у сектор поновних джерел енергії (ПДЕ) в Україні. Трансляцію вів «Клуб енергетики» на своїй сторінці у Facebook.

«Ми бачимо, що Україна вважає прямі іноземні інвестиції дуже важливими. Водночас ми бачимо погане ставлення до інвестицій у ПДЕ. Дії уряду можна інтерпретувати як висловлювання «ми будемо поважати контракти, які ми підписали, коли це зручно для нас, але коли це незручно для нас, ми не будемо». Це має величезні наслідки», – сказав радник із питань торгівлі, торгового представництва Канади Адам Барболет.

За його словами, жорстке поводження з інвесторами у ПДЕ буде сигналом для інвесторів в інші сектори економіки.

«Коли інвестор дивиться на нову країну як на нову інвестицію, він не обмежується конкретним сектором, він дивиться на загальний інвестиційний клімат, і його турбує дуже чіткий сигнал, який уряд надсилає щодо поновних джерел енергії всій інвестиційній спільноті», – сказав Барболет.

Аташе з питань енергетики посольства Литви в Україні Лаура Пусінскайте повідомила про глибоку стурбованість ситуацією в секторі ПДЕ України, оскільки наявні інвестори почуваються обдуреними, а нові зупинили всі операції із вкладень.

«Буде сумно, якщо уряд України продовжить невиконання взятих на себе зобов’язань, а в такому разі, напевно, буде багато судових позовів в арбітражах. «Зелені» інвестори будуть активними розповсюджувачами негативних поглядів на інвестиційний клімат України серед іноземців. Це негативно вплине на майбутні інвестиції не тільки в «зелену» енергію, а й в усі інші сфери», – сказала Пусінскайте.

Заступниця глави місії посольства Норвегії в Україні Александра Вацко повідомила, що інвесторів непокоїть нинішній стан справ у «зеленій» енергетиці України і те, що вони бачать невиконання «зеленого» меморандуму Кабміном.

«Інвестори дивляться на передбачуваність, а передбачуваності в Україні немає. Норвезькі інвестори вклали приблизно 20% усіх прямих інвестицій в Україну у 2019 році, і наступного року цього точно не буде. Ми сподіваємося, що Україна поверне довіру інвесторів, тому що ми бачимо, що цього не вистачає», – заявила Вацко.

https://www.facebook.com/iclub.energy/videos/3552184024838134/

Заборгованість України з виплат за електроенергію з поновних джерел за перші сім місяців 2020 року становила 22,4 млрд грн. Із вересня оплату знову затримували, рівень заборгованості становив 60,5%, за 20 днів жовтня – 7,6%. Про це писала «Энергореформы» з посиланням на дані «Гарантованого покупця».

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денису Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язання щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема, тому, що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, запровадження повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% – у 2021 році) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – у 2021 році.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

Проверьте

В США установлен антирекорд по числу смертей от COVID-19 за сутки – СМИ

9 декабря в Соединенных Штатах умерло рекордное за сутки число инфицированных коронавирусом. Об этом пишет The …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *