Приватизація держкомпанії «Центренерго» буде можливою тільки в разі її об’єднання з низкою державних вугільних шахт. Таку думку у блозі для LIGA.net висловив економіст Борис Кушнірук.
«Єдиним сценарієм, на який може погодитися [український бізнесмен Ігор] Коломойський, – приватизація «Центренерго» в пакеті з перспективними держшахтами. Про це говорив і сам олігарх, і голова парламентського комітету з енергетики Андрій Герус, і чинний гендиректор «Центренерго» Олександр Корчинський», – написав Кушнірук.
Як зазначає Кушнірук, бізнесмен дав зрозуміти, що він проти приватизації до об’єднання «Центренерго» з шахтами.
«[Коломойського] все влаштовує як є: його фірми заробляють двічі – на поставках енергоносіїв за завищеною ціною і на придбанні електроенергії за заниженою. При собівартості електроенергії «Центренерго» в 1,62 грн за кВт/год фірми групи «Приват» її викуповують за ціною в діапазоні 0,96–1,22 грн за кВт/год», – пише експерт.
Він не відкидає, що основним претендентом на купівлю «Центренерго» буде Коломойський.
«Приватизація» Центренерго «Коломойським, безумовно, не найкращий варіант [для компанії]. Але в будь-якому випадку це краще, ніж знищення підприємства. Тим більше, що у відкритому конкурсі можливість участі інших інвесторів», – зазначив Кушнірук.
Улітку 2019 року в держкомпанії «Центренерго» призначили новий менеджмент, який пов’язують із групою «Приват» Ігоря Коломойського, писала «Економічна правда». Державна «Центренерго» почала постачати за заниженими цінами електроенергію на підприємства групи «Приват» – Нікопольський і Запорізький завод феросплавів, «Дніпроазот», а також трейдеру «Юнайтед Енерджі».
У серпні минулого року портал enkorr повідомляв, що компанія «Центренерго» підписала договір на постачання вугілля з Росії на 400 млн грн із ТОВ «Нафта Форс», засновник і директор якої має безпосередній стосунок до діяльності групи «Приват» Коломойського. Структури з орбіти Коломойського відвантажували на «Центренерго» вугілля за 3165 грн за тонну, що вдвічі більше від ринкової на той момент – 1741 грн за тонну.
За підсумками 2019 року збитки держкомпанії становили 2,5 млрд грн, хоча 2018 рік компанія закінчила з 1,4 млрд грн прибутку.
У середині травня тимчасова виконувачка обов’язків міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець розкритикувала дії ПАТ «Центренерго», яке почало купувати й використовувати на теплоелектростанціях газ компанії «Юнайтед Енерджі» замість вугілля українських шахт, писав портал Oilpoint.
У лютому 2020 року ФДМ розпочав підготовку до процедури приватизації «Центренерго».