15 февраля, 2024 22:31
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Промисловці України вимагають від Кабміну не створювати штучного дефіциту вагонів

Обмеження на експлуатацію вантажних вагонів, яке пропонує ввести Міністерство інфраструктури, призведе до списання приблизно 68 тис. вагонів, це створить дефіцит на ринку, унаслідок якого промисловість зазнаватиме значних збитків, а економіка України недоотримає приблизно $2 млрд на рік валютного виторгу. Про це йдеться у відкритому листі промисловців до прем’єр-міністра України, поширеному 28 жовтня у ЗМІ.

Лист підписали представники головних сфер економіки: об’єднання підприємств «Укрметалургпром», Українська асоціація виробників феросплавів, Асоціація «Укрцемент», Українська зернова асоціація, Союз хіміків України, Федерація роботодавців транспорту України та Асоціації «Укрвідтранс».

«Дефіцит лише піввагонів становитиме приблизно 10,4 тис. одиниць за наявного кризового рівня перевезень. А за очікуваного відновлення докризових обсягів навантажень – зросте до більше ніж 20 тис. одиниць уже 2022 року. Спеціалізований рухомий склад (обкотишовози, коксовози) уже в дефіциті, а в разі обмеження строків експлуатації буде списано практично весь парк», – попереджають промисловці.

Наслідки такого списання будуть надзвичайно важкими для економіки, заявили підписанти.

«Штучний дефіцит вантажних вагонів неодмінно призведе до катастрофічного зриву відвантаження сировини і готової продукції. Втрата вантажопотоку залізниці становитиме приблизно 20%, або 60 млн тонн на рік… Скорочення постачань призведе до зниження промислового виробництва на приблизно 810%, а потенційні втрати валютного виторгу становитимуть $2 млрд на рік», – зазначають у листі.

Також серед наслідків штучно створеного дефіциту автори назвали зупинення проєкту «Велике будівництво», для якого залізниця є безальтернативним видом транспорту, і значні втрати самої «Укрзалізниці».

«Вона до кінця 2028 року втратить більше ніж 62% піввагонів і 100% зерновозів, а також приблизно 12 млрд грн або 15–20% річного доходу внаслідок падіння перевезень», – порахували галузеві експерти.

З огляду на те, що такі значні втрати для економіки України є неприйнятними, промисловці вимагають від Кабінету Міністрів обмеження на продовження строку служби встановити тільки для універсальних піввагонів, зерновозів і цистерн (3/4 парку вантажних вагонів) на рівні 1,5 нормативного строку їхньої служби. А також не вводити обмежень для спеціалізованих вагонів (піввагони для перевезення окатишів, агломерату й коксу), і в жодному разі не обмежувати використання вагонів із продовженим строком служби, адже власники вагонів уже інвестували значні кошти в їхній ремонт.

Міністерство інфраструктури 12 жовтня опублікувало проєкт наказу про обмеження в Україні строку експлуатації вантажних вагонів.

Списання вагонів через скорочення строку експлуатації змусить «Укрзалізницю» купувати нові вагони, хоча значно важливіше спрямовувати інвестиції на оновлення залізничної інфраструктури. Таку думку висловив президент об’єднання «Укрметалургпром» Олександр Каленков, коментуючи намір Мінінфраструктури скоротити строк експлуатації вагонів.

Президентка асоціації «Укрвідтранс», у яку входять оператори вантажних залізничних перевезень, Наталія Петриченко заявила, що намір Мінінфраструктури скоротити строк експлуатації вантажних вагонів порушує європейські директиви. Віцепрезидент Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов назвав наміри Мінінфраструктури «дуже дивним рішенням», зазначивши, що вагони потрібно списувати з огляду на їхній технічний стан, а не строк експлуатації.

Народний депутат України від «Слуги народу», член комітету з питань транспорту та інфраструктури Олександр Скічко заявив у Facebook, що така ініціатива Мінінфраструктури призведе до списання 89 тис. вагонів, що зумовить дефіцит рухомого складу і як наслідок – колапс у промисловості й агросекторі.

Проверьте

Самая высокая заболеваемость COVID-19 за последние две недели зафиксирована в Сумской и Черкасской областях – данные Минздрава

Самая высокая заболеваемость коронавирусной инфекцией за последние 14 дней наблюдается в Украине в Сумской и …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *