«Газпром» викупив третину від запропонованої транзитної потужності газопроводу «Ямал – Європа». Підсумки аукціонів бронювання газотранспортних потужностей польського і українського транзитних коридорів 2021 року сильно впливають на ціну газу на спотовому ринку і ціну акцій «Газпрому», повідомило агентство.
ТАСС із посиланням на дані платформи Regional Booking Platform пише, що «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) запропонував під час аукціону транзитні потужності на жовтень в обсязі до 9,8 млн м³ на добу через газовимірювальну станцію «Суджа» і до 5,2 млн м³ на добу через станцію «Сохранівка». За підсумками аукціону, який завершився о 13.00 за московським часом, вони залишилися незатребуваними.
Ціна жовтневого ф’ючерса на спотовий індекс TTF на газ під час торгів злетіла до $918 за 1 тис. м³, свідчать дані лондонської біржі ICE. На відкритті вартість газу становила $790.
«Газпром» і раніше відмовлявся бронювати додаткові потужності для транзиту газу через Україну. Так було з аукціонами на травень, червень, липень і серпень. Крім того, у липні «Газпром» не став бронювати потужності через Польщу та Україну на річних аукціонах.
За даними ОГТСУ, у січні – серпні цього року транзит природного газу через газотранспортну систему України становив приблизно 29,45 млрд м³, на 15,2% менше, ніж за аналогічний період минулого року (34,8 млрд м³).
Контекст:
«Нафтогаз» і «Газпром» 30 грудня 2019 року підписали новий контракт на транзит газу на п’ять років. Мінімальне гарантоване прокачування за новим договором «качай або плати» становить 65 млрд м³ газу в перший рік і по 40 млрд м³ у наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п’ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає більше ніж $7 млрд.
У 2020 році через територію України у Євросоюз транспортували 55,8 млрд м³ російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ОГТСУ.
«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. Після запуску газопроводу «Турецький потік» транзит до Туреччини, Греції та Болгарії повністю перейшов на нові газопроводи, говорив у квітні директор ОГТСУ Сергій Макогон.
Прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков вважає, що «на тлі нинішніх цін на газ і катастрофічну ситуацію із заповненістю підземних газових сховищ» у Європі навряд чи хтось дослухатиметься до тверджень про «небезпеку» «Північного потоку – 2».