9 марта, 2024 14:37
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

"Хочуть посадити Україну в російську газову камеру". Яценюк прокоментував ініціативу Вітренка про імпорт газу з РФ

Колишній прем’єр-міністр України, лідер партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк вважає неприпустимою співпрацю з енергетичними компаніями з Росії. Про це він заявив в ефірі «Радіо НВ» 15 січня.

«Вони намагаються запустити російський газ на територію України. Вони знову хочуть посадити Україну в російську газову камеру. Історія про так звані російські газові компанії, які можуть постачати газ, – це вищої степені брехня», – заявив експрем’єр.

Він підкреслив, що всі енергетичні компанії у РФ прямо або опосередковано  під контролем Кремля.

«Скажіть мені, будь ласка: які є незалежні енергетичні компанії в Російській Федерації? Як вони називаються? Усі ці компанії прямо чи опосередковано під контролем Кремля», – сказав Яценюк.

Політик зазначив, що експорт газу в Російській Федерації регулюють законодавчо, «виключно «Газпром» може дати або не дати зелене світло конкретній компанії поставляти газ».

«Ми ледве протягом останніх п’яти років злізли з російської газової залежності, щоб українці не залежали від того, закрив [президент РФ Володимир] Путін вентиль на газогоні чи не закрив. Вони нас знову туди тягнуть. Скажу свою думку: вважаю, що зараз сьогоднішня влада тестує ситуацію: «А як поведуть себе Україна, українці і політичний істеблішмент, а якщо ми закинемо ідею про те, щоб повернутися до російського газу, а точніше, знову повернутися під російський вплив?» – сказав експрем’єр.

Ця ситуація йому нагадала заяву прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про необхідність подавати воду в окупований Росією Крим.

«Коли піднялася хвиля невдоволення, вони швиденько включили задню передачу і зрозуміли, що це не можна робити. Так само, як вони пробували пронюхати, а як українці відреагують на місцеві вибори в Донецьку і Луганську на російських умовах. Як тільки побачили, що пішла хвиля невдоволення, так само зразу почали задкувати», – зазначив прем’єр.

Він непокоїться, що зараз розглядають питання відновлення геополітичного впливу Росії над Україною. «Спроби постачати газ із Росії в Україну є елементами цієї геополітичної гри», – вважає Яценюк.

Ведучий запитав, чому за постачання з Росії виступає т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко, який під час роботи в НАК «Нафтогаз України» був проти цього. «Ключове питання не до виконавців, а до тих, хто їх призначає. [Тут важливі] позиція президента, позиція парламентської більшості і позиція уряду», – відповів експрем’єр.

Україна перестала напряму купляти газ у російського газового монополіста «Газпром» у листопаді 2015 року. Зараз Україна отримує газ за реверсом зі Словаччини, Польщі та Угорщини.

У грудні 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий п’ятирічний газовий контракт, але він стосується тільки транзиту газу через територію України. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором становить 65 млрд м³ газу в перший рік і по 40 млрд м³ – протягом наступних чотирьох. Президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п’ятирічного контракту Україна отримає більше ніж $7 млрд. 2020 року «Газпром» скоротив транзит газу через Україну до 55,8 млрд м³, це найменший показник протягом 30 років, повідомив керівник ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» Сергій Макогон.

15 січня 2021 року Вітренко заявив, що для України вигідно розблокувати імпорт газу з Росії, видобутого незалежними компаніями.

«Для України це вигідно, тому що це створює додатковий попит на потужності української газотранспортної системи для транзиту газу в Європу, а також знижує ціну газу на українському оптовому ринку до рівня експортного паритету, що підвищує конкурентноздатність української економіки та купівельну спроможність українських громадян тощо. Питання десятків мільярдів доларів для України», – зазначив він.

Вітренко додав, що це невигідно РФ, тому вона блокує питання на політичному рівні.

Заяву т.в.о. міністра розкритикувала опозиція. Нардепка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко зазначила, що у РФ немає незалежних газових компаній. Нардепка від «Голосу» Інна Совсун заявила, що в коментарях до свого поста Вітренко уточнив, що «незалежною компанією» з Росії, у якої Україна могла б купувати газ, він вважає зокрема й «Роснефть», засновником якої є російський уряд. «Не знаю, що гірше: якщо т.в.о. міністра енергетики пише це щиро чи з метою зібрати голоси за своє призначення у ВР», – зазначила політикиня.

Проверьте

В Украине на учете состоят около миллиона онкобольных – Минздрав

В Украине на учете как онкобольные находится порядка 1 млн человек. Об этом на брифинге …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *