«Повідомлення про начебто імовірні факти заниження податкових зобов’язань підприємствами групи «Метінвест» не відповідають дійсності. Податкові органи не підтверджують наявності будь-якого податкового боргу групи і, ба більше, офіційно надали інформацію про його відсутність. Компанії також не надали інформації про підстави для ствердження, що існує певна недоплата податків у сумі 18 млрд грн. Лише у 2021 році група перерахувала до бюджетів усіх рівнів в Україні 52,7 млрд грн податків і зборів, що у 2,4 раза більше, ніж у 2020 році. Проте, незважаючи на ці факти, на підприємствах групи провели обшуки, здійснені зі значними порушеннями законодавства», – заявили у пресслужбі.
У компанії наголосили, що в ухвалі суду, на підставі якої проводили обшуки, не вказано терміну її дії.
«Зокрема, обшуки проведено на підставі «дефектної» ухвали суду, в якій не зазначений термін її дії, що прямо суперечить нормам Кримінального процесуального кодексу України. Обшуки проводилися частково у приміщеннях та за адресами, які не були вказані у судових рішеннях. Правоохоронні органи блокували відеофіксацію слідчих дій із боку адвокатів компанії. Зазначені дії правоохоронних органів суперечать вимогам законодавства України та будуть оскаржені в судовому порядку. Поведінка правоохоронців виходила за межі правового поля та, ймовірно, свідчить про те, що справжньою метою організованих обшуків було не виявлення речей чи документів, пов’язаних із розслідуванням, а суто залякування та утиск бізнесу», – підсумували у «Метінвесті».
Контекст:
«Метінвест» – вертикально інтегрована група з видобувних і металургійних підприємств, що розташовані переважно в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Основними акціонерами «Метінвесту» є СКМ бізнесмена Ріната Ахметова (71,24%) та «Смарт-Холдинг» позафракційного народного депутата України Вадима Новинського (23,76%), які спільно управляють компанією.
1 лютого «Метінвест» повідомив про обшуки на підприємствах у Кривому Розі та заявив про тиск із боку силових структур. У компанії стверджують, що правоохоронці фактично привласнили собі функцію податкової служби, намагаючись в обхід податкового законодавства встановити додаткові податкові зобов’язання для бізнесу.
За даними СБУ, кримінальне провадження відкрито за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, якщо воно призвело до ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах). За версією Бюро економічної безпеки, посадовці компаній у період із 2018-го до 2020 року навмисне ухилилися від сплати податків на суму майже 18 млрд грн.