«На складах ТЕС і ТЕЦ має бути зараз понад 2,8 млн тонн вугілля. А ми маємо менше 790 тис. тонн. І це при тому, що запаси вугілля із другої половини вересня почали скорочуватися. І вже маємо результати такої халатності – за інформацією «Укренерго», станом на 4 жовтня 2021 року через відсутність палива не працює 18 блоків ТЕС і ТЕЦ загальною потужність 6,5 ГВт», – заявив нардеп.
Шахов підкреслив, що проблему з постачанням вугілля енергогенерувальним підприємствам потрібно вирішувати комплексно.
«Україна мала розвинену вугільну галузь, яку зараз навмисно нищать. Штучно знижується вартість вугілля власного видобутку. Навіть нині – коли енергоносії дорожчають шаленими темпами в усьому світі – держава закуповує вугілля на державних шахтах нижче собівартості. У результаті маємо борги по зарплатах шахтарям в розмірі 1,85 млрд грн. Навіть з урахуванням спрямованого на виплати 1 млрд грн, який заклали змінами до бюджету 2021 року, до кінця року сума боргу перевищить 2 млрд грн», – прогнозує він.
Політик вважає, що в Україні видобувають дедалі менше вугілля через такі дії влади та відсутність стратегії розвитку цієї галузі.
«Імпортоване вугілля нас не врятує, бо на заваді стануть логістичні обмеження, недостатність часу і обмеженість фінансових ресурсів – вугілля за останній час подорожчало у два рази й на Роттердамській біржі на початку жовтня ціна коливається в діапазоні $240–270 за тонну. У цій ситуації для проходження осінньо-зимового сезону залишається два варіанти: або обмеження споживання електричної енергії, або її імпорт із Білорусі та Росії, який поки заборонено до кінця жовтня 2021 року. До речі, уникнути відключення світла на початку 2021-го вдалося завдяки саме імпорту електроенергії з Білорусії та Росії», – заявив співголова партії «Наш край».
У політичній силі додали, що уряд має вжити всіх можливих заходів, щоб уникнути вимкнення електроенергії взимку. У «Нашому краї» перерахували, які зобов’язання брало на себе Міненерго, і заявили, що наполягають на їх дотриманні:
чітке дотримання виробниками електричної енергії (передусім ДП НАЕК «Енергоатом») затвердженого Міненерго графіка ремонтів генерувального обладнання; видобування вугільної продукції на рівні, не нижчому за планові показники (11 млн тонн, із яких державні шахти – не менше як 2 млн тонн); виконання заявлених ТЕС і ТЕЦ обсягів постачання вугільної продукції на рівні 15,5 млн тонн, зокрема імпорту 4,5 млн тонн; залучення додаткових обсягів вугілля на рівні 1–1,6 млн тонн (завдяки збільшенню власного видобутку/додаткового імпорту вугілля).