«За даними UNICEF, в Україні недоїдає 9,8 млн осіб. Це найгірший абсолютний показник серед усіх країн Європи. Однак при цьому українська влада протягом багатьох років реалізує антипродовольчу політику, наслідком якої стає неконтрольоване зростання цін на харчі, безконтрольне вивезення зерна, зростання податків для фермерів, відсутність доступу до дешевших енергоресурсів для переробників. А соціальні стандарти були і залишаються на дуже низькому рівні», – повідомив Шахов.
Він нагадав, що в Україні не ухвалено закону про продовольчу безпеку та не затверджено стратегії в цій сфері, тоді як Мінекономіки розробило та опублікувало її проєкт ще у грудні 2020 року. Політик переконаний, що через це останні рішення і плани влади не розв’язують проблеми допомоги населенню.
«Щоб втримати ціни, уряд обмежив націнку роздрібної торгівлі на соціально значущі товари. Але ж основна причина подорожчання продуктів не в роздрібній націнці, а у зростанні вартості виробництва через дорогі енергоресурси. Крім того, уряд зобов’язав приватних газовидобувників продавати 20% видобутого газу виробникам соціальних продуктів за цінами, у два – п’ять разів нижчими за ринкові, що тільки спровокує корупційні ризики. А ідея Офісу президента щодо продуктових карток узагалі не актуальна для України, оскільки у країні існує не дефіцит харчів, а дефіцит грошей у людей», – пояснив нардеп.
Шахов вважає, що влада посилює проблеми продовольчої безпеки: ввела податок на городи, мінімальне податкове зобов’язання на землю, дозволила безконтрольне вивезення продовольчого зерна та не формує продовольчого резерву.
У партії «Наш край» заявили, що виступають «категорично проти недолугих рішень уряду», і перерахували кроки, які, на думку членів політичної сили, варто зробити уряду:
сформувати продовольчий резерв; ввести державне регулювання вивезення продовольчого зерна; ввести нульову ставку ПДВ на соціальні харчові продукти, як це зробили, наприклад, у Польщі; ввести регулярні грошові доплати (раз на два-три місяці) 9 млн пенсіонерів, які одержують пенсію, нижчу за фактичний прожитковий мінімум; збільшити прожитковий мінімум у держбюджеті з фактичного (2393 грн) до розрахованого Мінсоцполітики (4419 грн). Контекст:
Кабінет Міністрів 12 січня ухвалив рішення ввести держрегулювання цін на низку харчових продуктів. Мотивуючи рішення, в уряді заявили, що в Україні від початку минулого року залишається тенденція до зростання споживчих цін на харчові продукти на внутрішньому ринку.
Також уряд розпорядився ввести у країні моніторинг та аналіз цін на товарних ринках.
За оцінками Нацбанку, пік зростання споживчих цін 2021 року припав на вересень – жовтень, а інфляція у грудні сповільнилася до 10% у річному вимірі.