«Уряд планує до 31 грудня 2021 року поступово перейти до економічно обґрунтованої вартості електрики з урахуванням соціального захисту споживачів. Ми вже чули від уряду, що таке «економічно обґрунтована ціна». У травні 2021 року у Кабміні сказали ці слова та попередили про зростання тарифів у 1,5–2,5 рази. Аж до 4,00 грн/кВт-год у деяких регіонах країни. Не важко уявити до якої катастрофи це призведе, зважаючи на без того зростаючу заборгованість населення за електроенергію«, – сказав Шахов.
Він нагадав, що в Україні є атомна енергетика, яку необхідно використовувати для істотного зниження тарифів на електроенергію.
«На сьогодні цей вид енергогенерації найдешевший у світі. Якби Україна розвивала атомну енергетику, постачала побутовим споживачам саме електрику від атомних електростанцій, то «економічно обґрунтований» тариф був би у кілька разів нижчим за поточні показники. Поки що ж ми бачимо зменшення генерації атомної на користь конкретних олігархів від енергетики, які з радістю збільшують виробництво дорогої електрики, наповнюючи власну мільярдерську кишеню«, – заявив політик.
Співголова «Нашого краю» додав, що вугільні шахти України зупиняють через брак замовлень і заборгованість по зарплатах, а державна теплогенеруюча компанія імпортує вугілля з США за ціною, яка майже вдвічі вища, ніж продають українські шахти.
«Центренерго» повідомив, що він домовився про поставку 33 тисяч тон вугілля із США за ціною 3150 грн за тонну. При цьому українські шахти продають вугілля по 1650 грн за тонну. Тобто майже вдвічі дешевше. «Центренерго» – державна компанія, яка має діяти багатовекторно в інтересах України. Контракти на поставки вітчизняного вугілля допомогли б стрімко погасити заборгованості перед шахтарями без додаткових вливань із бюджету. Генеруючі компанії отримали б сировину, яка б дозволяла довше лишатися на поточних рівнях тарифу. Для України – одні плюси. Але на такій ціні за вугілля, скоріше за все, надто малі «відкати», тому «Центренерго» зробив вибір на користь американського вугілля«, – вважає Шахов.
У партії «Наш край» заявили, що піднімати тарифи, щоб закуповувати дороге вугілля у іноземних компаній заради «відкатів» – «це нечуваний цинізм, якому не місце в Україні«.
«Партія вимагає повернути пільговий тариф на перші 100 кВт, який діяв до 2020 року, та ввести мораторій на будь-яке підвищення тарифів, принаймні до повного закінчення пандемії та соціально-економічної кризи. І це можна швидко зробити у стислі терміни наростивши ядерну генерацію навіть лише наявними потужностями. А після заявленої побудови додаткових реакторів зробити атомну енергетику домінуючою в Україні, чим забезпечити на десятиліття вперед нерушимість тарифу на електроенергію«, – зазначено у заяві політичної сили.
Контекст:
Кабінет Міністрів України знизив тариф на електроенергію для домогосподарств, які споживають менше ніж 250 кВт на місяць, з 1,68 грн до 1,44 грн за кВт. Про це під час засідання уряду 11 серпня заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Наприкінці 2020 року уряд скасував пільговий тариф 0,9 грн/кВт-год на перші 100 кВт-год для побутових споживачів. З 1 січня 2021 року населення платить за всю спожиту електроенергію за єдиним тарифом.