«Я вважаю, що це буде складний момент. Я вважаю, що ми швидко маємо впроваджувати реформи термомодернізації. Не так, як це було, – 10 будинків, 20… 30 будинків термомодернізовано за ці роки великої реформи», – зазначив він.
За словами Зеленського, у Кабмін України взяли на роботу людей, які займатимуться лише цією реформою.
«У чому полягає ця реформа. Вона для держави буде коштувати – для всіх багатоповерхових будинків – 300 млрд грн. Це все, що ми маємо зробити: школи, комунальні [установи], багато всього, що ми маємо в країні. Це дуже складна реформа. Таких обсягів ми ніколи не мали. Таких обсягів грошей Україна сьогодні не має. Для мене і для майбутньої влади – це єдиний вихід та найважливіша реформа з енергонезалежності держави», – сказав президент.
Він додав, що реформа стартує наступного року. На найближчі три роки програмі знадобиться 100 млрд грн.
«Ми зробимо пілотний проєкт – велику кількість багатоповерхових будинків, і на цьому прикладі покажемо всім, що ці будинки беруть газу вдвічі менше, не на 10%», – наголосив Зеленський.
Він назвав цю тему улюбленою.
«Я не знаю, чи зробимо ми це, але ми покажемо, що це не 30 будинків, а кілька тисяч на найближчі два роки», – уточнив глава держави.
Контекст:
30 грудня 2019 року «Нафтогаз» та «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу строком на п’ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м³ і по 40 млрд м³ протягом наступних чотирьох років. Договір укладено за умови «качай чи плати», тобто, якщо навіть «Газпром» транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить $31,72 за 1 тис. м³ з урахуванням усіх податків і зборів.
2020 року через територію України до Євросоюзу транспортували 55,8 млрд м³ російського газу – найнижчий показник за сім років.
«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. У компанії «Оператор ГТС України» у жовтні 2021 року заявили, що, хоча контракт передбачає щоденне транспортування 109 млн м³, «фізично транспортується значно менше – 5,9 млн м³ на добу».
Цьогоріч на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Станом на 25 жовтня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнені приблизно на 77,14%. Попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища були заповнені приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.
Ціна на газ у Європі зросла восени не менше ніж на 300%. Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало РБК.
Група депутатів Європарламенту заявила, що «Газпром» може бути винен у рекордному зростанні цін на газ у Європі та маніпулюванні ринком. Вони вважають, що «Газпром» може використати високі ціни на газ у Європі для отримання дозволу на запуск трубопроводу «Північний потік – 2» до схвалення регулювальних органів Берліну та Брюсселя. У «Газпромі» ці звинувачення відкинули.