У банку нагадали, що збитків, про які йдеться, завдано внаслідок протиправного заволодіння інвестиціями «Ощадбанку» в окупованому Криму.
«Ощадбанк» упевнений, що Касаційний суд Франції визнає та виправить очевидні помилки та прогалини в рішенні Апеляційного суду Парижа. Тим самим він відновить дію арбітражного рішення проти Російської Федерації, у якому йдеться про компенсацію «Ощадбанку» значних втрат, що виникли через неприпустимі дії та нехтування законами з боку Російської Федерації», – ідеться в позиції фінустанови.
Голова правління банку Сергій Наумов пообіцяв, що, незважаючи на складний процес та безпрецедентний характер цієї справи, «Ощадбанк» використовуватиме всі можливості для задоволення своїх вимог.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
«Ощадбанк» станом на березень 2014 року мав найбільшу банківську мережу у Криму, над якою після анексії повністю втратив контроль. «В один день відділення «Ощадбанку» перетворилися на відділення банку РНКБ з нашими ж співробітниками, нашою технікою, нашими приміщеннями – просто на інший банк… І готівка, і те, що було у сховищах, і кредити – усе експропрійовано так званою владою Криму та підконтрольними їй банківськими структурами», – розповів у інтерв’ю «Радіо НВ» попередній голова «Ощадбанку» Андрій Пишний.
Про претензії у зв’язку з незаконним користуванням інвестиціями фінустанови в окупованому Криму «Ощадбанк» повідомив Росію ще 2015 року і висунув вимогу виплатити компенсацію, яка включає вартість втрати активів, бізнесу та відсотки. У січні 2016 року український банк ініціював арбітражний розгляд. Слухання справи відбулося в березні 2017 року.
У листопаді 2018 року Арбітражний суд у Парижі визнав Росію винуватою в захопленні активів «Ощадбанку» у Криму та зобов’язав її відшкодувати збитки на суму $1,3 млрд. Тоді ж в «Ощадбанку» говорили, що в разі невиконання Росією рішення Арбітражного суду буде сума боргу щодня зростатиме приблизно на $97 тис.
У серпні 2019 року міністерство юстиції РФ оскаржило рішення Арбітражного суду в Парижі. У жовтні Паризький апеляційний суд відхилив апеляцію.
Апеляційний суд Парижа 30 березня 2021 року підтримав позицію міністерства юстиції РФ про відсутність юрисдикції в арбітражі за позовом на $1,3 млрд і в такий спосіб ухвалив перше рішення закордонного суду на користь Росії за численними позовами українських компаній проти РФ про активи у Криму. У Мін’юсті України говорили, що це рішення може бути прецедентом лише на території Франції.
Ощадбанк засновано 1991 року. Його єдиним власником є держава.