Через те, що Україна не одержала запланованих траншів від Міжнародного валютного фонду в межах програми stand-by, до кінця року в бюджеті не вистачає $3 млрд. Про це 26 листопада «ВВС News Україна» заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
За його словами, уряд має «плани А, Б і В», як завершити рік, щоб по максимуму профінансувати всі витрати, передбачені в бюджеті.
Міністр назвав ситуацію непростою, але контрольованою.
«Я не сиджу в рожевих окулярах і не вішаю, як то кажуть, локшину, не хочу вас обманювати. Не все в нас так просто. Є затримки, складнощі. І ми думаємо, як закрити цей місяць, як фінансувати наступний. Ситуація абсолютно непроста», – заявив він.
Марченко також уточнив, що називає суму в доларах, оскільки йдеться про «зовнішні запозичення, які наразі не надійшли на рахунки».
Коли в червні цього року Україна отримала понад $2 млрд першого траншу за програмою stand-by від МВФ, очікували, що до кінця цього року Україна зможе отримати ще дві частини позики, зазначив глава відомства.
Міністр фінансів також підтвердив прогрес у нинішніх переговорах із МВФ, зокрема, щодо головних параметрів бюджету на наступний рік. Водночас, за його словами, є кілька питань, необхідних для того, щоб МВФ відновив кредитування України, – вони стосуються функціонування антикорупційного бюро і Нацбанку.
Марченко не відкинув можливості одержання чергового траншу від МВФ до кінця року, але зазначив, що «більш імовірним сценарієм, я б сказав, дуже високо ймовірним, що нам удасться домовитися в поточному році, у нас буде місія і ці кошти будуть уже в наступному році».
Україна співпрацює з МВФ за новою програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня цього року. За нею передбачено виділити Україні $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна одержала $2,1 млрд першого траншу.
Марченко говорив у вересні, що до кінця року Україна розраховує отримати від МВФ два транші по $700 млн. Однак заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб вважає, що таку можливість уже втрачено і потрібно намагатися одержати один.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що в нинішній ситуації економіці України потрібні гроші МВФ.
«Вигідно нам, невигідно – зараз це як кров для організму людини», – пояснював він.
Голова Нацбанку України Кирило Шевченко заявляв, що МВФ «висловлює певне занепокоєння щодо антикорупційної політики».