Закупівлі Україною електроенергії у Росії ще із 2014 року лобіював особисто колишній помічник президента РФ Владислав Сурков у перемовинах із нинішнім головою політради партії «Опозиційна платформа – За життя», нардепом Віктором Медведчуком. Про це свідчить запис розмови ймовірних Суркова і Медведчука від грудня 2014 року, оприлюдненого 25 лютого виданням «Цензор.НЕТ».
«З «Інтер РАО» і зі структурою «Інтер РАО» у Криму, яка купуватиме цю електроенергію. Тендер уже пишуть. Ми цей тендер проведемо, там буде цей єдиний учасник. Ніхто ж не заявиться. Але мені потрібні ці контракти, і ми тоді підписуємо наш… [нерозбірливо]», – говорить на перехопленому записі нібито Медведчук.
Він розповідає Суркову про плани укласти два контракти на купівлю Україною електроенергії з «Інтер РАО» і продаж в анексований Крим.
«Там у контракті буде написано, що ту електроенергію, яку купує Україна… Це ж гарантоване постачання – два контракти», – пояснює він Суркову.
2015 року директор зі зв’язків із громадськістю російського ВАТ «Інтер РАО» Антон Назаров заявляв, що «Україна платить за постачання електроенергії з Росії, боргів немає», писало видання «Сьогодні». Дефіцит електроенергії з’явився через неможливість вивезти вугілля антрацитових марок із територій, підконтрольних бойовикам на Донбасі.
Україна не імпортувала електроенергії з Росії протягом чотирьох років і поновила імпорт з осені 2019 року. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії».
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, імпортували понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав «Мінпром». За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
1 лютого 2021 року на сайті НЕК «Укренерго» з’явилася інформація, що Україна знову поновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними «Інтерфакс-Україна», дві українські компанії здобули доступ до імпорту.