Голова комітету з питань енергетики, нардеп від «Слуги народу» Андрій Герус пояснив, що цим законопроєктом пропонують продовжити на два роки строк дії мораторію на реалізацію виконавчих проваджень та заходів примусового виконання рішень щодо державних вуглевидобувних підприємств, накладання арештів та заборон відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, мораторію на порушення справ про банкрутство державних вуглевидобувних підприємств.
Строк мораторію закінчувався 1 січня 2022 року. Нардепи продовжили його до 1 січня 2024 року.
Автори законопроєкту – Герус та його колеги з комітету з різних фракцій.
Як вказано у пояснювальній записці до документа, скасування мораторію могло призвести до банкрутства підприємств та подальшої їх ліквідації, оскільки вони у складному фінансово-економічному становищі.
«Незважаючи на покращення ряду економічних показників державних вугледобувних підприємств, їхні збитки від випуску товарної вугільної продукції склали 5,17 млрд грн і порівняно з відповідним періодом [дев’ять місяців] 2020 року зросли на 1,15 млрд грн», – ідеться у документі.
Автори законопроєкту звертають увагу, що з початку 2021 року та станом на 22 листопада держшахти видобули 5 млн тонн рядового вугілля, що становить 82,3% від встановленого завдання (6,1 млн тонн).
Водночас, вони зазначають, що, за розрахунками Міністерства енергетики, незважаючи на збитковість, держшахти мають значний потенціал приросту обсягів видобування – приблизно 12 млн тонн. Його можна здійснити завдяки модернізації шахт у найближчі роки і так досягти імпортозаміщення на суму $1 млрд.