Документ запроваджує довгострокові зобов’язання державних партнерів (концесійників) за договорами державно-приватного партнерства (ДПП) або концесії.
«Прийнятий закон врегульовує питання взаємних обов’язків держави та інвесторів у проєктах державно-приватного партнерства. Зокрема, бізнес отримує гарантію того, що держава виконає свої зобов’язання в частині оплати за експлуатаційну готовність, так звані availability payments», – пояснив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Він повідомив, що в Україні вже є два пілотні проєкти в межах державно-приватного партнерства: маршрути Харків – Дніпро – Запоріжжя та Ягодин – Ковель – Луцьк. Ці проєкти реалізовуватимуть у партнерстві «Укравтодору» з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
«Окрім цього, завдяки прийнятому законопроєкту, вже цьогоріч плануємо оголосити конкурс на будівництво першої нової концесійної дороги Краковець – Львів – Броди – Рівне», – додав Кубраков.
Ухвалений законопроєкт встановлює також вимоги до загального щорічного обсягу довгострокових зобов’язань у межах ДПП, регламентує механізм сплати концесійних платежів та передбачає спрямування коштів Державного дорожнього фонду на здійснення виплат.
Також встановлено додаткові джерела фінансування держбюджету: штрафи за порушення габаритно-вагового контролю та плата за користування автошляхами із загальною масою понад 12 тонн.
https://www.facebook.com/MinInfra.UA/posts/311893677645487
Контекст:
Цьогоріч у межах президентської програми «Велике будівництво» планують збудувати і відремонтувати 5500 км державних доріг та 300 мостів. Про це повідомив заступник керівника Офісу президента, координатор програми «Велике будівництво» Кирило Тимошенко, пише сайт ОП.