Згідно з пояснювальною запискою до документа, проєкт закону пропонує не поширювати низку положень закону «Про валюту і валютні операції» на тих, хто подав одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.
Ідеться про осіб, які до дня введення в дію закону порушили вимоги декрету Кабінету Міністрів «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», указу президента України «Про врегулювання порядку отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» і/або нормативно-правових актів Національного банку України з питань валютного регулювання та контролю.
Національному банку України доручено протягом двох місяців від дня набуття законом чинності узгодити з ним свої нормативно-правові акти.
Контекст:
Законопроєкт №5155 – один із чотирьох поданих президентом України Володимиром Зеленським 26 лютого законопроєктів про податкову амністію. Окрім нього, було зареєстровано №5153 – про внесення змін до Податкового кодексу, №5154 – про внесення змін до Бюджетного кодексу, а також №5156 – про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу і Кримінального процесуального кодекс України.
Комітет Верховної Ради 23 березня рекомендував ухвалити проєкти законів №5153 та №5155.
30 березня 2021 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №5153 про амністію капіталів. Законопроєкт підтримало 245 народних депутатів за необхідних 226 голосів для ухвалення рішення. Проєкт закону передбачає проведення одноразового спеціального добровільного декларування активів фізичних осіб у період із 1 липня 2021-го до 1 липня 2022 року.
Народний депутат від «Слуги народу», голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев говорив, що цей законопроєкт передусім потрібен «для простих громадян», які протягом 30 років накопичили певні кошти. «Люди накопичили їх з ухиленням від оподаткування. Податкова амністія дає можливість «вийти в білу», завершити практику ухилення від оподаткування і почати своє фінансове життя з нового аркуша», – говорив нардеп.
Висловлювання Гетманцева викликали емоційну реакцію в багатьох українців.
Розроблений Національним банком України (НБУ) законопроєкт №8152 «Про валюту» надійшов у Раду в березні 2018 року. Ініціатором став президент України Петро Порошенко. У першому читанні парламент ухвалив законопроєкт 17 травня – тоді його підтримало 253 нардепи. До другого читання назву змінили. 21 червня Рада ухвалила закон «Про валюту і валютні операції» 228 голосами. Суть і основні положення закону – у матеріалі «ГОРДОН».