Введення «карантину вихідного дня» не приведе до поліпшення епідемічної ситуації, але може знищити індустрію гостинності. Про це «Телеграфу» повідомив український ресторатор Дмитро Борисов.
Він назвав ухвалене рішення «неефективним і нелогічним». За словами ресторатора, підприємці сфери гостинності 50–60% виторгу одержують у вихідні. Доставка і робота «на винос» можуть компенсувати лише 10–15% із них, заявив він.
«Залишаються орендна плата, податки. Окрім того, сам виробничий цикл ресторану – закупівля, заготовки – «заточено» під безперебійну роботу. Немає жодної можливості адаптувати бізнес-модель під такі реалії. І це ставить під удар усю індустрію, у якій працює приблизно 1 млн осіб на суміжні галузі – постачальників та інших», – заявив Борисов.
За його словами, навесні підприємці «прийняли» нові правила, унаслідок чого постраждали. Борисов заявив, що вперше протягом 10 років зупинив роботу 50 закладів, зазнав «колосальних збитків» і перевів у «кадровий резерв» 3 тис. співробітників.
«Ми запустили власний сервіс доставки і вивели в онлайн наші навчальні курси Borysov Academy, – зазначив він. – Доходи були непорівнянними з нормальною роботою, проте трохи допомогли протриматися. Літо ми пропрацювали з дотриманням усіх вимог. Звісно, майже щодня приймаючи в гостях різних представників влади, які приходили, щоб виписати штраф хоча б за щось – наприклад, за неправильну утилізацію масок чи щось таке», – додав він.
Ресторатор розповів, що навесні закрив три заклади, оскільки в нових умовах вони стали неефективними з фінансового погляду. За його словами, загалом попит скоротився на 30%.
«Карантин вихідного дня» – це виклик, на який у бізнесу немає відповіді. Він залишає безмежний простір для корупції і ніяк не захищає людей, які й далі їздитимуть у громадському транспорті та відвідуватимуть магазини. Зате їх намагаються «уберегти» від походу в ресторан, який дійсно може регулювати кількість посадкових місць – а отже, і людей у залі, працює із системами рециркуляції повітря, дотримується сотень вимог санітарної безпеки», – говорить він.
Борисов вважає, що власники малого та середнього бізнесу оскаржуватимуть запровадження «карантину вихідного дня» або шукатимуть юридичні шляхи, як обійти заборони.
«Ідеться не просто про неодержання прибутку, не просто про збитки, а про існування галузі як такої», – підсумував він.
11 листопада Кабінет Міністрів України вирішив запровадити у країні «карантин вихідного дня». Степанов говорив, що йдеться про три вікенди, починаючи вже з найближчих вихідних. ЗМІ писали, що такий карантин триватиме до 31 грудня цього року. «Карантин вихідного дня» передбачає, що з 00.00 суботи до 00.00 понеділка в Україні будуть працювати виключно продуктові магазини, аптеки, транспорт, автозаправні станції та ветеринарні аптеки. Ресторани, кафе або інші заклади громадського харчування будуть працювати тільки на винос. «Карантин вихідного дня» дасть можливість «зупинити хвилю коронавірусної хвороби», вважає Степанов.
Водночас прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що жорсткого локдауну країна не витримає.
Станом на 12 листопада в Україні зареєстровано 500 865 випадків коронавірусної інфекції, із них 11 057 – протягом останньої доби. Померло 9145 пацієнтів із COVID-19, видужало 227 694 людини.